Johnsonovi gratulují z EU i Spojených států. Nemá podporu Británie, vytýká mu opozice

Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a udržet labouristického lídra Jeremyho Corbyna mimo vládu. V reakci na zvolení Borise Johnsona novým stranickým vůdcem to na Twitteru napsala končící britská premiérka Theresa Mayová. Z Evropské unie zní nabídka úpravy politické deklarace k dohodě o vystoupení Británie.

Jeremy Hunt gratuluje Borisu Johnsonovi ke zvolení
Zdroj: Reuters

„Mnohokrát blahopřeji Borisi Johnsonovi ke zvolení do pozice lídra Konzervativní strany. Musíme nyní pracovat společně, abychom uskutečnili brexit, který prospěje celému Spojenému království, a abychom udrželi Jeremyho Corbyna mimo vládu. Z poslanecké lavice budete mít mou plnou podporu,“ vzkázala svému nástupci Mayová.

Corbyn naopak v reakci kritizoval nastupujícího předsedu vlády za „slibování daňových úlev pro nejbohatší“ a za „prosazování škodlivého brexitu bez dohody“. Podle opozičního vůdce Johnson nemá podporu Británie, neboť o jeho nástupu do premiérské funkce rozhodli pouze členové Konzervativní strany. „Lidé v naší zemi by měli o tom, kdo se stane premiérem, rozhodnout v parlamentních volbách,“ dodal.

Opatrnost v Bruselu, radost ve Washingtonu

Johnsonovi poblahopřála i šéfka příští Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dodala, že doufá v dobrý pracovní vztah s novým britským premiérem. Připustila ale, že před nimi stojí výzvy.

Před brexitem bez dohody pak varoval první místopředseda odcházející Evropské komise Frans Timmermans, podle kterého by tento scénář byl „tragédií“ pro Británii i Evropskou unii. Zopakoval však, že Unie nehodlá ustupovat od stávající dohody. Ta třikrát neprošla dolní komorou britského parlamentu, a Johnson ji proto chce zásadně změnit. To však zbytek EU odmítá.

Video Události
video

Události: Boris Johnson bude britským premiérem

Pozici Bruselu shrnul i hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier, když na Twitteru hovořil o „ratifikaci dohody o vystoupení“ a možnosti jednat o úpravě politické deklarace týkající se budoucího partnerství Británie s EU.

Novému lídrovi konzervativců blahopřál i francouzský prezident Emmanuel Macron. Bude s ním mluvit v příštích dnech, a to mimo jiné o vztazích s Íránem a o brexitu. Na spolupráci se těší.

S radostí přijal zprávu z Londýna americký prezident Donald Trump. „Blahopřeji Borisi Johnsonovi k tomu, že se stal novým premiérem Spojeného království. Bude skvělý!“ napsal na Twitteru.