V Hongkongu roste počet sebevražd. Může za to i současná politická krize

Odborníci varují, že napětí v Hongkongu způsobuje psychické problémy čím dál většímu počtu obyvatel. Dokládají to častějším výskytem sebevražedného chování. Podle odborné studie má sklony k depresi každý desátý obyvatel. Demonstrace proti extradičnímu zákonu neustávají a o víkendu vedly k dalším střetům s policií. Některá média navíc tvrdí, že se chystá zavedení výjimečného stavu, což ale vláda odmítá.

Video Události
video

Události ČT: V Hongkongu roste počet sebevražd

Barvou hongkongských protestů je černá. Vyjadřuje smutek za upadající demokracií, ale také za ty, kteří si vzali životy a jako důvod uvedli extradiční zákon. První člověk skočil z budovy v místě demonstrací. Následovaly další tři sebevraždy a několik pokusů. „Mladí lidé jsou frustrovaní a zklamaní. Vyjdou do ulic, a přesto vláda neodpovídá. Celá společnost z toho má negativní pocity,“ popisuje ředitel Centra pro výzkum a prevenci sebevražd Paul Yip.

Hongkongská vláda navrhla extradiční zákon v červnu. Návrh ovšem vyvolal obavy, že lidé vydaní do Číny by tam mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Správkyně částečně autonomní čínské provincie nedávno prohlásila, že návrh je mrtvý, lidé jí však nevěří a obávají se, že se platnost zákona jen odsunula.

Tísňové linky hlásí zvýšený počet volání o pomoc a psychiatři a sociální pracovníci mluví o krizi duševního zdraví. Vyzývají proto vládu, ať konečně vezme veřejnost na vědomí a ukončí politické fiasko. „Na začátku června jsme obdrželi 75 hovorů. Předtím – v březnu, květnu to bylo jednomístné číslo. Něco takového se v Hongkongu nikdy dřív nestalo,“ dokládá Clarence Tsang, ředitel organizace pro prevenci sebevražd Samaritan Befrienders.

Obyvatelé Hongkongu nikdy nebyli tak ustaraní jako teď. Podle odborné studie má sklony k depresi každý desátý. Někteří mladí lidé říkají, že nemají co ztratit a jsou připravení se obětovat. Extradiční zákon je spouštěč, ale důvody mají daleko hlubší kořeny, například velké nároky ve školách a v rodinách. Kdo nestuduje univerzitu, ten je považován za zkrachovalou existenci.

Vyhlídky na uplatnění jsou přitom mlhavé – nezaměstnanost mezi mladými je vysoká. „Mají pocit, že život v Hongkongu neskýtá naději, i kdyby extradiční zákon pozastavili. Nemohou si dovolit koupit vlastní byt, nemají slušný příjem na živobytí a ještě je vláda zklamala,“ vysvětluje jeden z demonstrantů jménem Ting. Přes sociální sítě se navíc zprávy o sebevraždách rychle šíří a mrtví se idealizují jako  mučedníci. Proto hrozí, že je napodobí další mladí lidé.