Tropická bouře Barry zeslábla, v Louisianě ale způsobila záplavy

Tropická bouře Barry, která zasáhla americký stát Louisiana, zeslábla na tropickou depresi. Meteorologové ale varují, že nebezpečí přívalových dešťů a tornád ještě nepominulo. Podle Národního centra pro hurikány (NHC) se rychlost větru provázejícího bouři Barry snížila na maximálních 55 kilometrů v hodině. Centrum deprese se nyní nachází 35 kilometrů severo-severovýchodně od Shreveportu na severozápadě Louisiany. Zesláblá Barry bude podle meteorologů postupovat v pondělí severním směrem na západ státu Arkansas.

Tropická bouře Barry
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Bachman

V Louisianě bouře zaplavila některé dálnice. V zaplavených oblastech museli někteří lidé vylézt na střechy. Na jihu Louisiany byla v sobotu nařízena povinná evakuace a prezident Donald Trump v tomto státě vyhlásil stav nouze, aby usnadnil čerpání federální pomoci.

Podle původních předpovědí mělo na některých místech u New Orleans napršet až 5 centimetrů deště, v neděli odpoledne ale meteorologové odhad srážek výrazně snížili na zhruba deset centimetrů.

Město New Orleans, kde byly zaznamenány jen lehké přeháňky a silný nárazový vítr, zůstalo ušetřeno nejhorších dopadů. Místní úřady se přitom obávaly, že bouře prověří protipovodňové hráze zesílené po řádění zničujícího hurikánu Katrina z roku 2005. Barry na pevninu vtrhla přibližně 260 kilometrů západně od New Orleans.

„Je to jenom začátek,“ upozornil guvernér státu Louisiana John Bel Edwards. „Bude to pro náš stát dlouhých několik dnů,“ dodal Edwards.

Pobřežní stráž mezitím zachránila desítky lidí ze zaplavených oblastí v okrese Terrebonne jižně od New Orleans. Někteří lidé čekali na pomoc na střechách svých domů. Byl mezi nimi i 77letý muž volající o pomoc, protože měl ve svém domě 1,2 metru vody.

Všechny hlavní protipovodňové hráze na řece Mississippi zatím náporu vody odolaly. Jedna hráz v okrese Terrebonne však přetékala a místní úřady nařídily novou evakuaci zhruba 400 lidí.

Do nedělního odpoledne SELČ Barry připravil o dodávky energie v Louisianě přes 150 000 odběrných míst. Mnoho obchodů v Baton Rouge zavřelo. Vítr byl podle AP dost silný na to, aby rozhoupal velké kamiony.

Z ropných plošin v Mexickém zálivu byly evakuovány stovky lidí a kvůli bouři se tam zastavila těžba na 283 ropných plošinách, což snížilo obvyklé denní množství vytěžené suroviny o téměř 70 procent. O 56 procent se pak snížila těžba zemního plynu, uvedl americký Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí (BSEE).