Vatikán kvůli záhadnému zmizení z 80. let odkryl dvě hrobky šlechtičen. Obě byly prázdné

Na malém hřbitově ve Vatikánu poblíž Svatopetrské baziliky byl ve čtvrtek neobvyklý ruch. Specialisté tam totiž za přítomnosti policie otevřeli dvě hrobky. Cílem bylo ověřit, zda v hrobkách dvou německých šlechtičen zesnulých v 19. století není pohřbena i 15letá dcera služebníka papeže Jana Pavla II., která záhadně zmizela v roce 1983. Nakonec ale výzkum skončil překvapivě: obě hrobky totiž byly úplně prázdné, uvedla agentura AFP.

Specialisté ve dvou hrobkách ve Vatikánu hledali ostatky Emanuely Orlandiové
Zdroj: Vatican Media/Reuters

„Nenašli vůbec nic, ani ostatky těch, které tam měly být oficiálně pohřbeny,“ řekl novinářům bratr zmizelé dívky Pietro Orlandi s tím, že se mu ulevilo. Už před otevřením hrobek serveru BBC řekl, že by byl raději, kdyby tam sestřiny ostatky nebyly.

„Pro mou matku by to bylo velmi stresující,“ řekl. Matka stále žije ve Vatikánu a podle něj by pro ni bylo zdrcující zjistit, že byla celou dobu tak blízko své mrtvé dcery.

Rodina zmizelé dívky Emanuely Orlandiové, která se v červnu 1983 nevrátila z hudební školy, stále doufá, že úřady objasní, co se s ní stalo. Naposledy ji viděli na autobusové zastávce v centru Říma. Jedna ze stop vyšetřování vede do Vatikánu, protože dívčin otec byl tehdy zaměstnancem Vatikánu. Není ale jasné, zda to se zmizením dívky souvisí.

Emanuela Orlandiová
Zdroj: ČTK/ZUMA/Ios/Ropi

Další z teorií tvrdí, že dívčino zmizení nemělo žádnou spojitost s Vatikánem a že motivem bylo znásilnění. Podle jedné z teorií dívku unesli, aby přiměli Itálii propustit tureckého teroristu Mehmeta Aliho Agcu, který v roce 1981 na vatikánském Svatopetrském náměstí postřelil tehdejšího papeže Jana Pavla II.

Agca, jenž patřil k turecké krajně pravicové skupině Šedí vlci, byl v Itálii odsouzen k doživotnímu vězení, ale v roce 2000 mu italský prezident Carlo Azeglio Ciampi na papežovu žádost udělil milost. Agca si poté odpykával v Turecku trest za vraždu levicového novináře z roku 1979 a dvě bankovní loupeže. Propuštěn byl v lednu 2011.

Rodinu k žádosti o otevření hrobek přivedl dopis s andělem

Na hřbitov ve Vatikánu přivedl experty anonymní dopis, který dostala rodina letos v březnu a na němž byl obrázek anděla z tohoto hřbitova. Rodina pak požádala vatikánské úřady o otevření hrobek.

„Poprvé Vatikán ukázal, že připouští možnou spojitost Vatikánu s Emanueliným zmizením,“ řekl BBC dívčin bratr Pietro. Vatikánský mluvčí ale zdůraznil, že policie otevřela hrobku kvůli možnosti, že dívka mohla být ve Vatikánu pohřbena, a ne proto, že by za její smrt byl zodpovědný Vatikán.