USA schválily prodej tanků a raket za miliardy dolarů Tchaj-wanu. Číně navzdory

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej tanků, raket a dalšího armádního vybavení Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters o tom v pondělí informoval Pentagon. Očekává se, že proti obchodu v celkové odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliardy korun) bude protestovat Čína, která považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii.

Tchajwanská armáda
Zdroj: Reuters Autor: Tyrone Siu

Tchajwanská armáda na základě schváleného kontraktu může získat 250 střel Stinger, 108 tanků M1A2T Abrams, obrněná vozidla Hercules, kulomety, munici a další vojenskou techniku. Pentagon uvedl, že prodej zbraní na ostrov ležící v těsné blízkosti pevninské Číny nebude znamenat změnu ve vojenské rovnováze v oblasti.

K prodeji se ještě může vyjádřit Kongres, který však v drtivé většině případů nemá proti obchodům schváleným ministerstvem námitky.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem jsou od nástupu protičínsky orientované tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen v květnu 2016 napjaté. Cchaj letos v březnu během návštěvy USA prohlásila, že její země má zájem o americké tanky, stíhačky F-16 a o další pokročilé zbraně.

Jakýkoliv prodej amerických zbraní Tchaj-wanu nese Čína vždy velice nelibě. Nynější zakázka by proto mohla dál zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem, které výrazně vzrostlo v souvislosti se vzájemnými obchodními spory.

Tchaj-wan je pro Peking nejcitlivější problém ve vztazích s USA

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Peking pravidelně označuje Tchaj-wan za nejcitlivější a nejdůležitější problém ve vztazích s USA, které sice nemají s ostrovem formální diplomatické styky, ale jsou jeho největším dodavatelem zbraní.