Násilné protesty v Izraeli. Etiopští Židé se bouří kvůli zastřelení černošského mladíka policistou

Nepokoje v Izraeli si v posledních dnech vyžádaly desítky zraněných. Protesty a silniční blokády pořádají Židé etiopského původu od neděle, kdy policista mimo službu zastřelil černošského mladíka. Etiopská komunita mluví o policejní brutalitě. Samotný policista tvrdí, že se připletl do pouliční rvačky a cítil se ohrožen.

Video Události
video

Události ČT: Zastřelení černošského mladíka vyhnalo etiopské Židy do ulic

Krátce po úterním pohřbu zastřeleného Solomona Teky se emoce přelily do celého Izraele, kde žije asi 150 tisíc Židů původem z Etiopie. Demonstranti ochromili silniční tahy včetně těch v Tel Avivu. „Od počátku zásahu bylo zraněno 111 policistů. Na 136 protestujících bylo zatčeno,“ sdělil mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld.

Jedním z demonstrantů je i Jaju Avraham. Odmítá, že by šlo o vandalismus. „Když v naší kultuře někdo zemře, tak ho pohřbíme a truchlíme, ale když je někdo zavražděn, tak povstaneme a protestujeme,“ vysvětluje Avraham, který přišel do Izraele v roce 1992 jako sirotek.

Sám sloužil v armádě, policii ale nedůvěřuje. „Když vidíme, že někdo přišel zabít naše bratry, tak to není policista, to je terorista,“ míní Avraham.

Jiné zvyky, jiná barva kůže 

Protesty a blokády silnic jsou příznakem hlubšího problému s integrací etiopských Židů do izraelské společnosti. Ti přicházeli od 80. let z chudé africké země do moderního státu. Izraelská armáda je dokonce kvůli nástupu komunistické diktatury v Etiopii s pomocí CIA letecky sama přemisťovala do Izraele.

Ačkoliv jsou to Židé, stále se odlišují barvou pleti i tradicemi. „Například v Etiopii není zvykem se výše postaveným lidem dívat do očí, takže děti ve škole se dívaly dolů,“ podotkl psycholog Gadi Ben Ezer, který už třicet let pomáhá etiopským Židům s integrací.

Izraelští učitelé si přitom takové chování vykládali jako nedostatek intelektu nebo provinilost. „My všichni, včetně mě, preferujeme lidi, kteří vypadají jako my samotní,“ poznamenal psycholog. Sen o jednom národě v jednom státě tvořený Židy z desítek zemí se tak zatím úplně nenaplnil.