Trump schválil miliardy na pomoc migrantům na hranici s Mexikem

Americký prezident podepsal zákon vyčleňující peníze pro migranty zadržené na jižní hranici. Předloha prošla, i když opozice chtěla pevnější záruky, že vláda prostředky využije výhradně na humanitární pomoc. Úřady přiznávají, že podmínky dětí i dospělých v přeplněných detenčních zařízeních jsou často nehygienické a nevyhovující.

Video Události
video

Události: Trump podepsal zákon o penězích pro migranty na jižní hranici

Nedávno například vyšlo najevo, že texaské středisko Clint zadržuje v zoufalých podmínkách stovky dětí a batolat odloučených od rodin. „Dávali nám málo jídla. Některé děti se nemyly, nekoupali je. Chovali se k nám špatně,“ popsala dvanáctiletá dívka, která do Ameriky přišla s tetou. Bez ní pak strávila ve středisku dvanáct dní. 

Zákonodárci se vydali sami přesvědčit o podmínkách v záchytných centrech. Obavy ze špatného zacházení se podle nich potvrzují. „Jedna žena uvedla, že jí pohraničníci řekli, že vodu na pití má v záchodu,“ popisuje demokratický člen Sněmovny reprezentantů Joaquin Castro.

Republikáni ale krizi připisují mezerám v zákonech. „Podněcují příliš mnoho lidí k tomu, aby se vydali na tu vyčerpávající cestu,“ myslí si senátor Ted Cruz z Republikánské strany. Počty ilegálních přechodů do USA jsou na třináctiletém maximu. Jen letos je už 680 tisíc zadržených. Strážci hlásí i mnohem častější nálezy mrtvých.

„Ptáme se, jaké jsou asi podmínky v Mexiku. Měli co jíst a pít? Spali vůbec v posledních dnech? Byli zavření v přestupní stanici? V nákladním prostoru dodávky?“ ptá se americký pohraničník Alfred Lozano.

Zákon navržený Senátem vyčleňuje na pomoc migrantům přes čtyři a půl miliardy dolarů. Úlevu by na jižní hranici USA mohla přinést dohoda s Mexikem. O víkendu mexický prezident inauguroval Národní gardy, které mají omezit počet středoamerických migrantů mířících do USA.