Janovský most padal 14 vteřin. Dosud nezveřejněné záběry ukazují zhroucení devátého pilíře

Italská prokuratura povolila zveřejnění videa zachycujícího loňský pád Morandiho mostu v Janově. Záběry pocházejí z firmy Ferrometal, která sídlila nedaleko mostu. Nahrávku po neštěstí zabavila na pokyn státních zástupců policie. Až dosud byla tajná, aby se vyloučilo ovlivnění výpovědí svědků. Zřícení mostu trvalo 14 vteřin.

Video Pád janovského mostu
video

Pád janovského mostu

Zdroj: Guardia di Finanza Genova

Most se částečně zřítil loni 14. srpna a o život tehdy přišlo 43 lidí. Prokuratura považuje video za klíčový důkaz. Podle státního zastupitelství jasně ukazuje, jak se u devátého pilíře přetrhl jeden ze svazků lan pokrytý betonem. Hned poté se k zemi řítí kusy mostovky z obou stran pilíře, který spadne jako poslední.

Mezi kusy padajícího mostu jsou na počátku patrné vozy s rozsvícenými světly – některé padají zároveň s mostovkou, dva se na chvíli vyhoupnou do vzduchu, protože v poslední chvíli vyjely po nakloněné konstrukci.

Někdejší provozovatel mostu, společnost Autostrade per l'Italia, v reakci uvedla, že podle jejích technických konzultantů video „příčinu zřícení neozřejmuje“ a „neukazuje všechny základní komponenty mostu“. Příčiny dále zjišťují techničtí konzultanti společnosti.

Minulé úterý byly symbolicky zahájeny betonářské práce na pilíři mostu nového. Jeho budování vede místní rodák, architekt Renzo Piano. Podle listu La Stampa by se nový most měl podobat lodi. Konstrukce z oceli má být v noci osvícena elektřinou ze solárních panelů.

Změnit se má také prostor pod mostem, plánuje se i vznik nové čtvrti. V pátek byly odstřeleny zbývající dva pilíře konstrukce. 

Srpnový pád konstrukce poničil i některé stávající budovy, do kterých se již jejich obyvatelé nemohli vrátit. Bez stálé střechy nad hlavou jich zůstalo zhruba šest set. Státní zastupitelství v souvislosti s neštěstím vyšetřuje dvacet lidí a někdejšího provozovatele mostu společnost Autostrade per l'Italia.