Španělský nejvyšší soud zvýšil tresty pětici mužů za znásilnění v Pamploně

Španělský nejvyšší soud v pátek zvýšil tresty vězení pětici mladých mužů, kteří v roce 2016 v Pamploně společně znásilnili osmnáctiletou dívku. Soud podle místních médií uznal, že šlo o znásilnění, a nikoli o sexuální zneužití, jak předtím rozhodly soudy nižší instance. Tato kauza skupiny, která si na sociální síti v minulosti říkala La Manada (Smečka), vyvolala loni ve Španělsku masové demonstrace proti násilí na ženách a vláda kvůli tomu iniciovala i změnu zákona.

Video Horizont ČT24: Soud zvýšil tresty pětici mužů za znásilnění v Pamploně
video

Horizont ČT24: Soud zvýšil tresty pětici mužů za znásilnění v Pamploně

Nejvyšší soud v pátek poslal čtyři z pěti odsouzených do vězení na 15 let. Pátému přidal ještě dva roky za to, že oběti ukradl mobilní telefon a zastrašoval ji při tom. Prokuratura žádala nyní u nejvyššího soudu pro pětici mladíků zvýšení trestů na 18 let vězení, uvedla místní média. 

Zvýšení trestů soud zdůvodnil tím, že muži se podle něj dopustili společného znásilnění s ponižujícím zacházením. Rozhodl rovněž o zvýšení odškodnění pro oběť na sto tisíc eur, v přepočtu asi 2,6 milionu korun.

Odsouzení muži, jimž je nyní mezi 27 a 30 lety, byli zatčeni v červenci 2016 v Pamploně krátce poté, co při tamních oslavách svátku svatého Fermína společně znásilnili tehdy osmnáctiletou dívku. Čin si také natočili na video mobilním telefonem. Loni v létě byli propuštěni na svobodu na kauci, v pátek byli opět zatčeni, uvedla místní média.

Oblastní soud v Pamploně je loni v dubnu odsoudil k devíti letům vězení za sexuální zneužití, ač prokuratura žádala téměř 23 let za znásilnění. Soud tehdy neuznal, že šlo o znásilnění, protože se podle něj neprokázalo fyzické násilí ani vyhrožování. V prosinci jim po odvolání nejvyšší soud regionu Navarra devítileté tresty potvrdil.

Loňské odsouzení mužů za pouhé zneužití vyvolalo vlnu odporu a masové demonstrace, po celém Španělsku se konaly manifestace za změnu zákona, proti násilí na ženách a proti patriarchálnímu smýšlení ve společnosti. Ministerstvo spravedlnosti vytvořilo komisi odborníků, která posuzovala reformu příslušných paragrafů trestního zákoníku.

Změny, které by jako znásilnění definovaly sex, k němuž nedaly souhlas obě strany, podporují vládní socialisté i pravicoví lidovci. Přijmout je ale zatím zákonodárci nestačili kvůli vyhlášení předčasných voleb. Ty se konaly koncem dubna a nyní si kandidát na premiéra a předseda úřadující levicové vlády Pedro Sánchez dojednává podporu pro důvěru v parlamentu.