Z boje o lídra konzervativců vypadl ministr Stewart. Johnson zvyšuje náskok

Do dalšího kola volby lídra britské Konzervativní strany ve středu postoupili exministr zahraničí Boris Johnson, současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, ministr životního prostředí Michael Gove a ministr vnitra Sajid Javid. Ve třetím hlasování konzervativních poslanců získal nejméně hlasů ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart, a byl tedy z boje vyřazen.

Boris Johnson při odchodu z domova v Londýně
Zdroj: Reuters Autor: Simon Dawson

Už ve čtvrtek se rozhodne o podobě finálové dvojice, z níž nového lídra strany, a tedy i příštího britského premiéra vyberou řadoví straníci.

Po třetím kole opět vzrostl náskok hlavního favorita a jednoho z nejznámějších stoupenců brexitu Johnsona. Hlasovalo pro něj 143 ze 313 konzervativních poslanců, což je o 17 více než při úterním druhém kole. Zároveň však Johnson stále nemá podporu většiny svých stranických kolegů z dolní komory parlamentu.

„Ušli jsme hodný kus, ale stále máme před sebou dlouhou cestu,“ napsal bývalý starosta Londýna v děkovném tweetu po středečním hlasování.

Druhý opět skončil Hunt

Druhou pozici uhájil ministr zahraničí Hunt, kterého podpořilo 54 poslanců, jeho náskok na třetího Gova se však ztenčil na pouhé tři hlasy. Boj o druhou postupovou pozici tak zůstává otevřený. Není vyloučené, že do něj zasáhne i ministr vnitra Javid, který si ve středu polepšil ze 33 na 38 podporovatelů. Klíčové bude, za kterým kandidátem se přesune největší část hlasů vyřazeného Stewarta.

„Je to potřetí, co poslanci určili mě jako kandidáta nejlépe vybaveného na souboj s Borisem,“ reagoval na Twitteru na výsledky Hunt. Slíbil, že pokud se do finálové fáze volby dostane, připraví Johnsonovi „zápas jeho života“. Javid zase dal najevo, že se nehodlá vzdát, když na Twitter napsal: „Máme na to!“

Finální dvojice bude jasná ve čtvrtek

Dvojice, ze které bude nakonec vybírat kolem 160 tisíc členů Konzervativní strany, bude jasná ve čtvrtek. Pokud nikdo ze zbývající čtveřice kandidátů z boje o pozici lídra neodstoupí, budou poslanci hlasovat dvakrát, přičemž opět po každém kole vypadne uchazeč s nejmenší podporou.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Navzdory vyřazení Stewart při volbě zaujal více než ostatní kandidáti

Probíhající volby svého nástupce se účastní také končící premiérka Theresa Mayová, která stejně jako při prvních dvou kolech neprozradila jméno svého favorita a novinářům vzkázala, že jim „do toho nic není“.

S vypadnutím Stewarta končí jediný kandidát, jenž chtěl pokračovat v prosazování brexitové dohody, kterou Mayová třikrát neúspěšně předložila Dolní sněmovně ke schválení. Ostatní adepti na premiérskou funkci slibují změnu podmínek brexitu dojednaných se zbytkem Evropské unie a v krajní situaci také odchod z evropského bloku bez dohody.

Stewart se při volbě nečekaně vyprofiloval

Stewart, který byl doposud veřejnosti málo známý, se při volbě nečekaně zviditelnil a média překvapil. Hovořilo se o něm jako o černém koni, který se ve finálním duelu utká s Johnsonem. Od svých soupeřů se lišil především tím, že nezaručil možnost nové dohody s EU a nesliboval nereálné finanční investice. 

Zajímavá byla i Stewartova minulost, kdy roky pracoval pro britskou vládu v zahraničí. Spekulovalo se proto, zda nebyl agentem tajných služeb, které kdysi vedl jeho otec. Ministr tuto možnost ale popřel.

Stewart v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC po středeční volbě řekl, že je zklamaný, a varoval stranické kolegy před přejímáním radikálních postojů ohledně brexitu. Prý ještě není rozhodnutý, kterého ze soupeřů nyní podpoří. Hlavnímu favoritovi Johnsonovi popřál mnoho zdaru, zároveň ale vyjádřil obavu, „že lidi zklame“.