Křišťálový sál jako z pohádky. Španělské městečko otevírá svůj podzemní klenot

Ve španělské Andalusii se pro veřejnost otevře unikátní podzemní dutina vyplněná obrovskými čirými krystaly. Nachází se ve starých dolech na okraji městečka Pulpí. Zahájení provozu se plánuje na říjen, už v červenci ale chce přípravný výbor uspořádat několik předběžných prohlídek.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Jeskyně plná krystalů

Devítitisícové jihošpanělské Pulpí nemá mnoho co nabídnout. Leží osm kilometrů ve vyprahlém vnitrozemí u opuštěných stříbrných dolů. Ty se ale mohou brzy proměnit v doly zlaté. Ukrývají totiž geodu vyplněnou obřími krystaly.

„V Evropě je to jediná taková geoda. Na světě je ještě jedna v Mexiku v dole Naica, ta je ještě větší, ale její otevření pro veřejnost je problematické. Leží totiž přes dvě stě metrů pod zemí,“ říká geolog Francisco Fernandez Amo.

Geoda vznikla zalitím podzemní dutiny roztokem síranu vápenatého, který se za vysokých teplot, tlaků a v průběhu milionů let proměnil v krystaly selenitu. Minerálu se říká měsíční nebo andělský kámen. První setkání s ním je až snové.

„Je mimořádné ze dvou důvodů. Jednak kvůli velikosti krystalů selenitu. Jsou tam některé, které mají přes metr a působí na vás spíš jako výjev z filmu podle Julese Verna než jako realita. A pak je to čirost krystalů,“ popisuje Amo.

Pohled, pro který se vyplatí cesta do podzemí 

Geologové úkaz objevili před dvaceti lety. Aby jej mohli zpřístupnit, museli z komplexu vynést metrovou vrstvu odpadního materiálu. „Šest set tun kamení, sutě a hlíny,“ vypočítává vedoucí prací Antonio Sanchez.

Ani na návštěvníky ale nečeká jednoduchý úkol. Ke geodě v nitru země se budou muset vydat šachtami, vytěženými sály a po dlouhém schodišti. Přímo do geody dlouhé osm a vysoké dva metry budou smět jen nahlédnout, aby nepoškodili krystaly. I tak je čeká úchvatný zázrak přírody.