Při silných bouřích v Německu utrpělo zranění dvacet lidí, počasí působilo potíže i v dalších zemích

Na severovýchodě Německa udeřily ve středu večer silné bouře. Ulomená větev vážně poranila sedm lidí na svatbě v Blankensee u hranic s Polskem. Nedaleko Berlína zranila padající koruna stromu jedenáct lidí, napsala agentura DPA. Bouřlivé počasí v uplynulých dnech zasáhlo i další evropské země, například Rakousko či Polsko, kde padaly obří kroupy.

Video Události
video

Události: Silné bouře páchaly v Německu škody

Na svatebčany v Blankensee podle policie ve středu večer spadla větev stromu z výšky kolem čtyř metrů v důsledku nárazu větru. Vážně zraněni byli tři ženy a čtyři muži. Další muž byl poraněn lehce. Dohromady se oslav v centru obce účastnila přibližně stovka lidí.

Jedenáct osob bylo zraněno na jiné oslavě ve městě Oranienburg severně od Berlína, když na ně ve středu večer spadla ulomená koruna stromu. Podle hasičů byl i v tomto případě příčinou neštěstí nárazový vítr. Neupřesněné oslavy se podle DPA účastnilo kolem 170 lidí. Zranění jsou podle prvních informací převážně lehká.

Na berlínském hlavním nádraží ve středu večer kvůli technické poruše způsobené bouřkou dvě hodiny nejezdily dálkové vlaky. Na některých místech popadaly na koleje příměstské dráhy S-Bahn stromy, a tak ještě nejezdí všechny linky jako obvykle. Nárazy větru dosahovaly rychlosti 109 kilometrů za hodinu. V německém hlavním městě hasiči měli 320 výjezdů.

Bouřlivé počasí sužuje Německo už několik dnů. Bouřky a lijáky, které se v noci na středu přehnaly přes východ Německa, také zkomplikovaly provoz na berlínských letištích Tegel a Schönefeld.

Velké kroupy padaly v uplynulých dnech i u Mnichova
Zdroj: Reuters
Autor: Arne Hess

Kroupy velké jako tenisové míčky

S nepříznivým počasím se potýkalo v uplynulých dnech i Rakousko, kde lijáky a tající sníh zvýšily hladiny řek. Silnici v alpském sedle Wurzen, která spojuje Korutany se Slovinskem, zaplavilo v délce 300 metrů bahno. Hraniční přechod proto musel být přechodně uzavřen. V Tyrolsku spadl cyklista do horské řeky Ötztaler Ache, přítoku Innu. Rozbouřené vody ho podle agentury APA ihned odnesly pryč.

V polském městě Gorzów Wielkopolski a okolí zase padaly o úterním večeru kroupy o velikosti tenisových míčků až jablek. „Kroupy měly průměr 6,5 až 12 centimetrů. Krupobití rozbíjelo okna, ničilo auta,“ napsal server Wp.pl.

Silný vítr také lámal stromy a na několika místech poničil střechy i na severozápadě Polska, hasiči zasahovali u téměř 150 případů. Nemají ale informace o tom, že by někdo utrpěl zranění, uvedla zpravodajská televize TVN24.

Na letišti v dánské metropoli Kodani zasáhl během bouřky jednoho ze zaměstnanců blesk. Osmapadesátiletý muž byl urychleně převezen do nemocnice, podle lékařů ale není ohrožen na životě.

Blesky doprovázející bouřky ve Švédsku způsobily na jihu země několik požárů. Při jednom z požárů, který vzplál poblíž města Uppsala asi 70 kilometrů severně od Stockholmu, uhořelo ve stáji pět koní, napal švédský list Aftonbladet.