Arkansas a Missouri ohrožují povodně. U jedné z protržených hrází stojí jaderná elektrárna

V amerických státech Arkansas a Missouri se protrhly či poškodily protipovodňové hráze a zaplavily některé oblasti. Hladiny řek stoupají již několik dní v důsledku intenzivních dešťů na horních tocích. Už ve čtvrtek v noci schválil prezident Donald Trump žádost Arkansasu o vyhlášení stavu přírodní katastrofy. Úřady hlásí zatím jednu oběť. V ohrožené oblasti se nachází také jaderná elektrárna.

Řeka Arkansas vytvořila u města Dardanelle v protipovodňovém valu 12 metrů širokou díru a zaplavila zemědělskou krajinu ve stejnojmenném státě. Úřady vydaly varování před bleskovou povodní.

Voda přetéká přes poškozený protipovodňový val také ve státě Missouri, kde se rozvodnily řeky Mississippi a Missouri. Ve východní části státu úřady objevily ve vodě tělo 57letého muže, příčina smrti není jasná.

V Arkansasu úřady varovaly před dalšími problémy systému hrází, který čelí silnému náporu místy rekordně vysoké hladiny. „Tyto hráze nebyly stavěny na to, aby vydržely velkou vodu po tak dlouhou dobu,“ řekla mluvčí armádních ženistů Laurie Driverová v hlavním arkansaském městě Little Rocku. 

Jen několik kilometrů od místa protržené hráze v Dardanelle se poblíž města Russellville na březích řeky Arkansas nachází i jaderná elektrárna. Společnost Entergy Arkansas vydala v pátek prohlášení, že na ni ale neočekává žádný dopad.