Cenu Karla Velikého za přínos Evropě získal generální tajemník OSN Guterres

Generální tajemník OSN António Guterres obdržel v Cáchách prestižní evropskou Cenu Karla Velikého. Španělský král Felipe VI. v laudatiu ocenil mimo jiné dlouholeté angažmá portugalského politika pro ty nejslabší a jejich práva. Cena Karla Velikého je určena osobnostem, které se zvláště zasloužily o Evropu.

Guterres během slavnostního ceremoniálu k předání ceny
Zdroj: Reuters Autor: Thilo Schmuelgen

„António Guterres je člověk, v němž se spojuje hluboké etické a společenské přesvědčení s vědeckou inteligencí jeho akademické minulosti,“ prohlásil Felipe VI. na adresu sedmdesátiletého šéfa OSN. Guterrese, který byl v minulosti portugalským premiérem nebo Vysokým komisařem OSN pro uprchlíky, ocenil dále jako velkého Evropana a světoobčana.

Zdůraznil také, že se Guterres, který byl několik let i předsedou Socialistické internacionály, celý svůj dospělý život angažoval za spravedlnost a solidaritu s potřebnými a že se vždy snažil hledat shodu mezi národy a státy Evropy. V neposlední řadě Felipe VI. připomněl význam, jaký oceněný přikládá multilateralismu, boji proti klimatickým změnám a pomoci běžencům.

Právě změny klimatu a migraci označil Guterres ve svém projevu spolu s digitalizací za největší výzvy dneška. „Sítě sociální ochrany a solidarita jsou nejefektivnějšími prostředky, jak čelit globálním výzvám, jako jsou změny klimatu, migrace a nové technologie,“ vyjádřil své přesvědčení. Zdůraznil také, že kvůli těmto výzvám i šířícímu se populismu ještě nikdy nebylo tak důležité jako dnes, aby byla Evropa jednotná.

Mezinárodní cena Karla Velikého se uděluje od roku 1950 za mimořádné zásluhy o evropské sjednocení a porozumění. Loni ji z rukou Angely Merkelové obdržel francouzský prezident Emmanuel Macron, kterého německá kancléřka ocenila mimo jiné za jasnou představu reforem Evropské unie i schopnost nadchnout pro ni lidi.