Ať torpédoborec McCain zmizí, přál si údajně Bílý dům před cestou Trumpa do Japonska

Bílý dům chtěl po americkém námořnictvu, aby zaručilo, že prezident Donald Trump během návštěvy základny v japonské Jokosuce neuvidí torpédoborec USS John S. McCain. Píše to deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Republikánský senátor a válečný veterán zemřel loni na rakovinu. V posledních letech Trumpa otevřeně kritizoval.

USS McCain
Zdroj: REUTERS Autor: Ahmad Masood

Torpédoborec nesl původně jméno po amerických admirálech McCainovi starším a mladším, což byli děd a otec republikánského senátora a tvrdého Trumpova kritika Johna McCaina. Krátce před loňskou McCainovou smrtí ale námořnictvo pojmenování lodi rozšířilo i na senátora.

Trump americkou námořní základnu v Jokosuce navštívil v úterý na závěr čtyřdenní cesty do Japonska, kde ho jako prvního zahraničního hosta přijal nový císař Naruhito. Na americké výsadkové lodi USS Wasp pronesl k námořníkům projev u příležitosti památky padlých.

Nezvyklé instrukce

Představitelé amerického námořnictva a letectva odeslali podle The Wall Street Journal 15. května e-mail indo-tichomořskému velitelství s plány prezidentovy návštěvy. V instrukcích, ke kterým činitelé uvedli, že vychází z konzultací s Bílým domem, byla vedle požadavků na vhodná místa pro přistání helikoptér a na přípravu USS Wasp také třetí žádost, aby torpédoborec USS John S. McCain nebyl vidět.

„Prosím, potvrďte, že trojka bude zajištěna,“ citoval deník z žádosti adresované velitelství. To se nad požadavkem podivilo. Námořní činitel, který s velitelstvím v této věci jednal, následně odpověděl, že když se to poprvé dozvěděl, rovněž se nad tím pozastavil.

Jistý americký činitel podle The Wall Street Journal uvedl, že americký ministr obrany Pat Shanahan si citlivosti jména torpédoborce pro Bílý dům byl vědom, proto souhlasil s tím, aby toto téma nenarušilo Trumpovu návštěvu. V aktuálním prohlášení ale uvedl, že se o záležitosti kolem lodi dozvěděl až nyní z médií.

Velitelství zvažovalo, jak požadavek splnit. Jako řešení bylo zvoleno zakrytí jména plachtou a před torpédoborcem navíc kotvil člun, který ho částečně zakrýval. Plachta ale byla v sobotu odstraněna a člun odplul, protože velení nakonec rozhodlo, že torpédoborec zůstane ve standardní konfiguraci bez zamaskovaného jména.

„Během mé nedávné návštěvy Japonska jsem nebyl informován o ničem, co se týkalo lodě námořnictva USS John S. McCain,“ napsal Trump na Twitteru. Prezident však výslovně nepopřel, že by o záležitosti s torpédoborcem nebyl informován ještě před cestou do Japonska, píše APOD.

Bílý dům zatím kauzu nekomentoval. Vedení námořnictva uvedlo, že torpédoborec během Trumpovy návštěvy nebyl zakrytý a že je na „loď, její posádku, jméno a dědictví“ hrdé. Zprávu o speciálních instrukcích Bílého domu ale nepopřelo.

Na zprávu deníku The Wall Street Journal a dalších médií mezitím reagovala McCainova dcera Meghan. „Trump je dítě a vždy ho bude ohrožovat velikost mého otce,“ napsala na Twitteru. „Ani devět měsíců po jeho skonu ho Trump nenechá odpočívat v pokoji,“ dodala.

Rivalové do poslední chvíle

Republikáni Trump s McCainem se neváhali navzájem tvrdě kritizovat. McCain byl považován za zásadového zákonodárce, který byl ochoten hlasovat s demokraty proti vůli své strany, pokud to považoval za lepší pro Spojené státy. Takto například odmítl podpořit republikánský návrh na zrušení zdravotní reformy někdejšího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Reformu známou jako Obamacare se Trump dlouhodobě snažil odvolat.

Šéf Bílého domu mimo jiné McCainovi vyčítal prohru v prezidentských volbách v roce 2008 s Obamou a zpochybňoval jeho válečné hrdinství. McCain padl během války ve Vietnamu do zajetí a odmítal přednostní propuštění. Trump nicméně k faktu, že McCain byl válečným zajatcem, prohlásil, že má raději ty, kteří se do zajetí nedostali. 

Kvůli vzájemným sporům si McCain Trumpa na svém loňském pohřbu výslovně nepřál. Prezident nedávno poznamenal, že mu za schválení státního pohřbu pro senátora nikdo ani nepoděkoval. Trump sice odsouhlasil přepravení těla vojenským letadlem z Arizony do Washingtonu, pocta v podobě vystavení rakve v rotundě washingtonského Kapitolu byla ale rozhodnutím Kongresu.