V australských parlamentních volbách vyhráli vládní konzervativci. Očekávalo se vítězství labouristů

Australský premiér Scott Morrison poděkoval voličům, že v sobotních volbách znovu zvolili jeho středopravicovou koalici, a doplnil, že vždy věřil na zázraky. Krátce předtím lídr australské opozice Bill Shorten oznámil, že jeho labouristé nebudou schopni sestavit novou vládu a že Morrisonovi blahopřál k vítězství. Světová média označují výsledek voleb za překvapující, jelikož první odhady po uzavření volebních místností naznačovaly, že po šesti letech těsně vyhrají opoziční labouristé. Zatím nicméně stále nebyly sečteny všechny hlasy.

Australský premiér Scott Morrison se svou rodinou po vítězství v parlamentních volbách
Zdroj: Reuters/AAP Image Autor: Dean Lewins

Uznání porážky Shorten oznámil svým zklamaným stoupencům v Melbourne. „Je jasné, že labouristé nebudou schopni sestavit příští vládu, a tak jsem v národním zájmu před krátkou chvílí zavolal Scottu Morrisonovi a pogratuloval mu,“ uvedl. Krátce nato premiér Morrison řekl svým nadšeným příznivcům, že „vždy věřil na zázraky“.

V sobotu večer bylo sečteno již více než 70 procent hlasů, podle nichž se Morrisonově konzervativní liberálně-národní koalici podařilo získat 74 křesel z potřebných 76 pro zajištění většinové vlády, zatímco labouristé jich mají 66, píše BBC.

Povinná účast

Jedním z hlavních témat kampaně před volbami, v nichž více než 16 milionů Australanů rozhodovalo o novém obsazení všech 151 křesel ve Sněmovně reprezentantů a o 40 ze 76 míst v Senátu, byla poprvé změna klimatu.

Skutečnost, že změna klimatu dominovala volebním tématům, souvisí podle DPA s tím, že australskému hospodářství se vede dobře – země nezažila za posledních 28 let recesi. Australané dopady měnícího se klimatu zažívají na vlastní kůži. Ve vnitrozemí dosahují teploty v letních měsících v posledních letech extrémních hodnot a korály na Velkém bariérovém útesu blednou.

Austrálie přitom patří k dvacítce největších klimatických provinilců. Současná vláda stanovila cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů v porovnání s rokem 2005 o 26 procent. Labouristé je chtějí omezit výrazně více – o 45 procent. Kromě změn klimatu se v předvolební kampani debatovalo o daních a vztazích s Čínou.

Austrálie je jednou z mála zemí, kde je účast v hlasování povinná. Pokud voliči, kteří nehlasují, nepředloží přijatelnou omluvu, hrozí jim pokuta ve výši 20 australských dolarů (zhruba 300 korun). Při posledních volbách v roce 2016 přišlo hlasovat 91 procent voličů, což bylo nejméně od roku 1924, odkdy jsou volby povinné.