Trump chce změnit imigrační systém. Podle kritiků jde jen o volební kampaň

Nový americký imigrační systém podpoří příchod kvalifikovaných přistěhovalců a zabrání pronikat do USA těm, kteří na to nemají nárok. Plán rovněž ukončí pašování dětí do Spojených států a umožní jejich rychlé vracení rodinám v zemi původu. Prohlásil to ve čtvrtek odpoledne americký prezident Donald Trump, když představil návrhy nových přistěhovaleckých pravidel. Ta podle něho umožní „konečně zcela zabezpečit hranice“.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

Neočekává se však, že by ve Sněmovně reprezentantů ovládané demokraty měly tyto kroky velkou šanci na přijetí. „Pokud z nějakého důvodu tento plán přes demokraty neprotlačíme, pak zajistíme jeho schválení okamžitě poté, co znovu získáme většinu ve Sněmovně reprezentantů a udržíme si Senát i prezidentský úřad,“ sdělil svůj plán Trump.

Podle některých komentátorů se tak zamýšlená změna imigračního systému stane jedním z bodů v Trumpově kampani k blížícím se prezidentským volbách v příštím roce.

Trump, který má podle deníku The Washington Post ve svých hotelech a resortech dlouhou historii najímání zahraničních pracovníků bez řádných pracovních povolení, považuje nový plán za „proamerický i proimigrantský“.

„Chceme zůstat zemí otevřenou pro imigranty, ale velká část těch přistěhovalců musí přicházet na základě svých schopností,“ prohlásil Trump v očekávaném projevu v Bílém domě. Jeho plán počítá s tím, že všichni lidé mířící do USA budou muset prokázat svou kvalifikaci či znalosti angličtiny ještě předtím, než dostanou od amerických úřadů povolení k pobytu.

V současnosti získává většina přistěhovalců americká víza na základě příbuzenských vztahů s lidmi žijícími v USA či z humanitárních důvodů, jen malá část víza obdrží díky svým schopnostem. Trump chce, aby se tento poměr obrátil.

Republikánský prezident, pro něhož je boj s nelegální migrací jedním z hlavních témat, počítá rovněž s růstem výdajů na hraniční bezpečnost a s vytvořením zvláštního fondu pro její financování. Chce rovněž investovat do technologií, které by umožnily stoprocentní kontrolu průchodu lidí a zboží přes hranice.

Trumpova iniciativa však podle amerických komentátorů nemá velkou šanci uspět ve Sněmovně reprezentantů, kterou po loňských volbách ovládají demokraté. Ti se staví proti snižování počtu příbuzenských či humanitárních víz a naopak by chtěli zabezpečit před vyhoštěním migranty, kteří již v USA žijí.

Pili Tobarová z organizace Hlas Ameriky, která se zabývá ochranou práv migrantů, v deníku The Guardian varovala, že podle ní plán na změnu současného systému zelených karet nebyl nikdy zamýšlen jako vážný návrh. „Je to pouze špatný pokus zaujmout politické stanovisko. Označit ho za mrtvý v zárodku by bylo ještě velkorysé,“ řekla Tobarová.