USCGC Eagle (WIX-327) zakotvil v německém Kielu

Honosná dáma amerických námořních sil USCGC Eagle měla německé stvořitele

USCGC Eagle je cvičná trojstěžňová plachetnice, takzvaný bark, který náleží Pobřežní stráži Spojených států amerických. Loď ale byla postavena v Německu v roce 1936 a spuštěna byla na vodu pod názvem Horst Wessel. Po druhé světové válce loď připadla USA jako válečná kořist a od té doby ji využívá jako cvičnou loď pro začínající kadety.

 

V roce 2005 se loď poprvé vrátila do Bremerhaven, tedy do místa, kde původně byla ve službách Německa. Od té doby se plachetnice vrací opakovaně. Letos zakotvila v německém Kielu.

Její paluba je pokrytá týkovým dřevem a pod ní se skrývá vyztužený ocelový trup. Celá loď má výtlak 1824 tun a může se chlubit 90metrovou délkou.

V případě využití dieselového motoru Caterpillar D399 může plachetnice dosáhnout rychlosti 10 uzlů (zhruba 18,5 kilometru za hodinu). Tento motor však na lodi není původní a v minulosti nahradil slabší motor. S pomocí plachet ale loď může dosáhnout rychlosti až 17 uzlů (přes 31 kilometrů za hodinu).

Domovem lodi je v současnosti New London v Connecticutu

Kompletní posádku tvoří 200 vojáků, z toho je 12 velících důstojníků, 38 zkušených námořníků a 150 kadetů, kteří zde získávají odborné zkušenosti. Každý člen posádky musí znát a umět ovládat pět kilometrů lanoví a 200 táhel, které slouží k ovládání plachet. Posádka se tady v reálném prostředí učí překonávat strach, který je nezbytné odbourat před vlastní důstojnickou kariérou.

V současnosti je pro loď domovským přístavem New London v Connecticutu, kde sídlí Akademie pobřežní stráže. Akademie byla založena v roce 1876, nyní ji navštěvuje přibližně tisíc mužů a žen, kteří se zde připravují na kariéru důstojníků amerických námořních ozbrojených sil.