Britskou chloubu, hračkářství Hamleys, koupil nejbohatší Ind. Firma je ve ztrátě kvůli brexitu i hrozbě terorismu

Společnost Hamleys, která vznikla v roce 1760 a je nejstarším obchodem s hračkami na světě, koupil indický konglomerát Reliance Industries. Za ním stojí nejbohatší Ind a ropný magnát Mukeš Ambani. Podle britského listu The Guardian jde o obchod v hodnotě téměř 70 milionů liber (2,1 miliardy korun). 

Hračkářství Hamleys
Zdroj: Reuters Autor: Suzanne Plunkett

„Celosvětová akvizice kultovní značky Hamleys… jako by se zhmotnil krásný sen,“ prohlásil šéf společnosti Reliance Brands Limited Daršan Mehta.

Nicméně „sen“ má jisté nedostatky. Britský obchod s hračkami vykázal za rok 2017 rekordní ztrátu 9,2 milionu liber (271,8 milionu korun). O rok dříve byl přitom v zisku ve výši 1,7 milionu liber.

„Rok 2017 byl v Británii jedním z nejnáročnějších v maloobchodní historii země a Hamleys není imunní vůči nejistotě spjaté s brexitem, teroristickým útokům, makroekonomickým tlakům a obecné erozi spotřebitelské důvěry v Británii,“ uvedla firma v účetní zprávě.

Mukeš Ambani
Zdroj: REUTERS
Autor: Francis Mascarenhas

Maloobchod podle ní negativně poznamenaly vyšší náklady, nájmy a nepříznivé devizové kurzy. Současně se oslabila spotřebitelská důvěra a kvůli hrozbě terorismu se v obchodech snížil počet zákazníků. Společnost proto uzavřela některé obchody a opustila některé trhy. V současnosti má firma 167 obchodů v 18 zemích, uvádí zpravodajský web BBC.

V hračkářství se ale odrážejí i nové trendy, kdy zákazníci začali upřednostňovat nákupy na internetu a děti si žádají spíše elektroniku než klasické hračky. Na to doplatil například americký prodejce hraček Toys R Us, který skončil v bankrotu.

200 obchodů pro Indii 

Zprávy o tom, že Reliance Industries jedná o koupi britského prodejce hraček, se objevily už v dubnu. Spekulace médií ale tehdy indická firma odmítla komentovat. Hamleys nyní získala divize Reliance Retail, která už předtím měla licenci na prodej výrobků Hamleys v Indii. Počet obchodů 259letého hračkářství chce v zemi v příštích třech letech rozšířit na zhruba 200 ze současných 50.

Reliance Industries se tak snaží rozšířit své aktivity mimo rafinaci a petrochemický průmysl a jak se ukazuje, tato strategie se vyplácí. Například rychle rostoucí aktivity v telekomunikacích a maloobchodu pomohly firmě k růstu zisku na nová maxima. Rafinační odvětví přitom negativně ovlivňovala rozkolísanost cen ropy a zpomalující globální poptávka.

Od roku 2015 patřila značka Číňanům 

Hračkářství Hamleys, pojmenované po svém londýnském zakladateli Williamu Hamleym, funguje od roku 1760 a je mimo jiné oficiálním dodavatelem hraček pro britskou královskou rodinu.

Poslední čtyři roky jej ale vlastnili Číňané, konkrétně prodejce oděvů C.banner International Holdings. Hračkářství koupili v roce 2015 za 100 milionů liber (tři miliardy korun). Už loni v říjnu ale televize Sky News uvedla, že jej kvůli ztrátám chtějí prodat.

 

V České republice byl první obchod Hamleys otevřený v centru Prahy v roce 2016, držitelem licence pro středoevropský trh je společnost Inexad.