Odborníci vyzvali Macrona, aby neuspěchal obnovu Notre-Dame. Prezident ji slíbil opravit do pěti let

Téměř 1200 architektů, památkářů a vědců z celého světa v dopise vyzvalo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k opatrnosti a odpovědnosti v souvislosti s obnovou pařížské katedrály Notre-Dame, kterou nedávno poškodil požár. Dokument zveřejnil francouzský deník Le Figaro. Mezi signatáři dokumentu je podle něj také český historik umění Ivan Foletti z Masarykovy univerzity v Brně.

Ráno po požáru Notre-Dame
Zdroj: ČTK/PA/Reuters Autor: Gonzalo Funetes

Le Figaro napsal, že Macronův slib rekonstruovat chrám do pěti let a katedrálu znovu postavit „ještě krásnější“ vzbudil mezi odborníky obavy. Vláda kromě toho kvůli renovaci přišla s návrhem zvláštního zákona, který jí má umožnit obcházet některá pravidla týkající se ochrany památek.

Cílem sporného opatření je podle francouzského tisku práce usnadnit a urychlit. Kritici normy však tvrdí, že obnova by se tak mohla uspěchat; renovace památky potrvá podle nich nejméně deset let.

Odborníci v dopise šéfovi Elysejského paláce mimo jiné píší, že rekonstrukce katedrály „je výzva, která přesahuje všechny politické mandáty i generace“. Macrona vyzývají, aby rozhodnutí o budoucnosti významné gotické památky nechal na historicích a expertech. 

Požár v Notre-Dame kompletně zničil střechu a věžičku nad křížením lodí. Kvůli ohni se propadla i část kleneb. Za nejpravděpodobnější příčinu vzplanutí chrámu vyšetřovatelé považují zkrat na elektrickém vedení.