Papež daroval na podporu migrantů ze Střední Ameriky přes 11 milionů korun

Papež František daroval 500 tisíc dolarů (11,5 milionu Kč) na migranty ze Střední Ameriky, kteří na cestě do Spojených států zůstali v Mexiku. V sobotu pozdě večer o tom informoval Vatikán. Peníze podle zpravodajského serveru BBC pocházejí z fondu katolické církve Peter's Pence, který po celém světě shromažďuje prostředky z církevních sbírek.

Papež František
Zdroj: Reuters Autor: Yara Nardi

Vatikán ve svém sdělení uvedl, že migranti životně potřebují pomoc, protože globální média o ně začínají ztrácet zájem. „V roce 2018 přišlo na mexické území v šesti karavanách celkem 75 tisíc lidí. Ohlášeny jsou další skupiny,“ sdělila kancelář fondu.

„Ti lidé jsou v úzkých, nemohou se dostat do Spojených států, jsou bez domova, bez živobytí. Katolická církev tisíce z nich ubytovala v hotelech v diecézích nebo v náboženských kongregacích a poskytuje jim základní potřeby od bydlení až po ošacení,“ dodala kancelář.

Darovaná částka bude rozdělena mezi 27 projektů v 16 diecézích a mezi mexické náboženské sbory. 

František kritizuje plán amerického prezidenta na stavbu zdi

Papež v minulosti kritizoval záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit na jižní hranici USA na ochranu před migranty zeď. Washington vyvíjí na mexickou vládu tlak, aby takzvané karavany lidí ze Střední Ameriky směřující na sever zastavila. Migranti tvrdí, že utíkají před chudobou a násilím. Trump karavany začal nazývat ohrožením americké bezpečnosti a pohrozil, že Spojené státy vyšlou na hranici s Mexikem ozbrojené vojáky.

Mexické migrační orgány v neděli podle agentury AP vrátily letedlem do Hondurasu 104 migranty. Minulý týden mexičtí úředníci zadrželi téměř 400 lidí, kteří procházeli jihomexickým státem Chiapas a snažili se dostat do USA, napsal zpravodajský server BBC.