Po razii na Srí Lance zůstalo patnáct mrtvých. Policie pátrá po lidech s vazbami na terorismus

Těla patnácti lidí, z toho šesti dětí, byla v sobotu nalezena v domě na východním pobřeží Srí Lanky, o který přes noc bojovali vojáci s ozbrojenci napojenými na velikonoční útoky. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na policii. Policie stále pátrá po 140 lidech, které podezřívá z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Video Zprávy ve 12
video

Srílanská policie dál pátrá po lidech s vazbami na terorismus

Razii v domě u města Sammanthurai na východním pobřeží vojáci zahájili v pátek, obležení začali střílet a odpálili tři nálože. Policie se do budovy dostala v sobotu za úsvitu. 

Následně policisté uvedli, že v domě nalezli mrtvé, mezi nimiž byli ozbrojenci i členové jejich rodin a také několik civilistů. Ozbrojenci byli podle policejního mluvčího patrně členy islamistické skupiny Tauhíd džamáate (NTJ), jíž místní úřady připisují nedělní útoky, při nichž zemřelo nejméně 253 lidí.

„Budovu jsme prohledali a našli 15 těl, 12 z nich v domě a tři před ním,“ uvedl mluvčí policie. Jedno dítě a žena byly v kritickém stavu převezeny do nemocnice.

Město Sammanthurai leží zhruba 55 kilometrů jižně od města Batticaloa, kde se v neděli jeden z devíti sebevražedných útočníků odpálil v evangelickém kostele.

Místní vojenský velitel Aruna Jajasekara ráno uvedl, že vojáci a policisté za denního světla podniknou ve Východní provincii další razie. Při dosavadních raziích nalezly bezpečnostní složky výbušniny, rozbušky, sebevražedné vesty a vlajky teroristické organizace Islámský stát (IS).

Ve stejné oblasti už našli policisté na základě informací od zpravodajské služby 150 tyčinek plastické výbušniny, 100 tisíc kovových kuliček, které se dávají do sebevražedných vest, a nakonec i dodávku a oblečení, které použili ti, co byli zřejmě zapojeni do velikonočních útoků, informoval policejní mluvčí.

Policie stále pátrá po víc než stovce lidí

Státní představitelé od policie po premiéra opakují, že spravedlnosti unikají další radikálové, kteří mají přístup k výbušninám. Z tohoto důvodu byla zvýšena bezpečnostní opatření na místech, kde se shromažďují věřící různých vyznání. Představitelé katolické církve zrušili do odvolání nedělní mše. Úřady vyzvaly též členy muslimské komunity, aby nechodili do mešit.

V pátek srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi uvedla, že stále pátrá po 140 lidech, kteří jsou podezřelí z vazeb na takzvaný Islámský stát, jenž se k útokům přihlásil. Pokud by se prokázala účast teroristické organizace, která už v Sýrii a Iráku utrpěla porážku, šlo by o jeden z jejích nejhorších útoků v zahraničí.

„Zatkli jsme víc něž 70 lidí. Podle našich informací je na Srí Lance 140 lidí, kteří jsou napojení na Islámský stát. Už jsme zahájili operaci, abychom je našli,“ uvedl srílanský prezident Maithripala Sirisena. Podle agentury Reuters bylo zadrženo 76 lidí, mezi nimi jsou také cizinci ze Sýrie a Egypta. 

Kancelář prezidenta také oznámila, že Sirisena zakázal dvě islamistické skupiny, které jsou podezřelé, že stojí za útoky. Národní Tauhíd džamáate (NTJ) a Džamathei Millathu Ibrahim (JMI) byly zakázány na základě mimořádných opatření, která vstoupila v platnost tento týden. Úřady považují NTJ za hlavní organizaci, která útoky provedla.

Spojené státy se obávají o své občany na Srí Lance 

Ministerstvo zahraničí USA vyzvalo americké občany, aby případnou cestu na Srí Lanku, kde při teroristických útocích minulý týden zemřelo nejméně 253 lidí, pečlivě zvážili. Resort také nařídil, aby zaměstnanci americké vlády ze země poslali své děti školního věku. Povolil také ze Srí Lanky odcestovat všem vládním zaměstnancům a jejich rodinám, kteří na místě nemusí nezbytně být.

„Americká vláda má omezené možnosti pomoci americkým občanům na Srí Lance“ z důvodu „terorismu“, uvedlo ministerstvo zahraničí v komuniké. Stupeň varování zvýšilo na třetí na čtyřstupňové škále.

Před cestou na Srí Lanku své občany po teroristických útocích o velikonoční neděli už varovaly například Británie, Nizozemsko i Česká republika. Austrálie považuje další útoky za „pravděpodobné“.