Trumpa v červnu přijme královna Alžběta, americký prezident navštíví i Francii

Americký prezident Donald Trump začátkem června zamíří na třídenní státní návštěvu do Británie, kde jej se všemi poctami přijme královna Alžběta II. Informoval o tom v úterý Buckinghamský palác. Z Británie se pak Trump přesune do Francie, kde se 6. června sejde s prezidentem Emmanuelem Macronem, uvedl Bílý dům. Podle médií se pak zřejmě oba prezidenti společně zúčastní oslav 75. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii.

Donald Trump při jednání s Theresou Mayovou
Zdroj: REUTERS Autor: Kevin Lamarque

Trump a jeho manželka Melanie podle britského královského paláce přijali pozvání panovnice na státní návštěvu, která se uskuteční od 3. do 5. června. Kromě setkání s královnou je čeká i schůzka s premiérkou Theresou Mayovou. „Státní návštěva je příležitostí posílit naše už tak blízké vztahy v oblastech, jako je obchod, investice, bezpečnost a obrana,“ uvedla ministerská předsedkyně.

Trump byl v Británii už loni v červenci, tehdy však šlo o neoficiální návštěvu. Nyní některá britská média spekulují o tom, že součástí pozvání od královny bude banket v Buckinghamském paláci či kočárová jízda centrem Londýna.

U Britů se Trump obdivu netěší. Naopak

Právě srdci britské metropole se Trump pokoušel vyhýbat během svého loňského pobytu v Británii v obavách z protestů svých odpůrců. Na protest proti jeho návštěvě se tehdy v Londýně a dalších městech vydaly do ulic statisíce lidí. Šéf Bílého domu je mezi Brity velmi neoblíbený, podle posledního průzkumu agentury YouGov k němu mají více než dvě třetiny z nich negativní vztah.

Podle listu Financial Times dojednává Bílý dům a úřad britské premiérky Theresy Mayové státní návštěvu již od konce loňského roku. O blížícím se termínu může svědčit i fakt, že v březnu královna Alžběta povečeřela s americkým velvyslancem v Británii Woodym Johnsonem.

Trump se loni několikrát názorově rozešel s premiérkou Mayovou a v médiích den před loňským setkáním v Londýně kritizoval její přístup k brexitovému vyjednávání s Evropskou unií. Tehdy hovořil o tom, že pokud zůstane Británie na jednotném evropském trhu, neuzavře obchodní smlouvu s USA. Jako potenciálního skvělého premiéra zmínil zastánce rázné odluky od EU Borise Johnsona.