Velký pátek. Věřící po celém světě si připomněli ukřižování Krista

Křesťané si připomínají Velký pátek – den ukřižování Ježíše Krista. Procesí, v němž herci představovali biblické postavy, prošlo ulicemi Jeruzaléma, ale podobné výjevy bylo možné spatřit též v Indii nebo na Filipínách.

Tisíce křesťanských věřících a duchovních na Velký pátek prošly ulicemi historického jádra Jeruzaléma, aby si připomněli ukřižování Ježíše Krista. Někteří z věřících nesli na ramenou velké dřevěné kříže, jiní je doprovázeli a zpívali církevní písně, popsala agentura AP.

Věřící z celého světa procházeli pomalu ulicí Via Dolorosa, po níž podle tradice Ježíš Kristus nesl svůj kříž při cestě k ukřižování. Celá křížová cesta má 14 zastavení, začíná odsouzením Ježíše k smrti, pokračuje přes jeho ukřižování na vrchu Golgota a končí uložením jeho těla do hrobu.

Posledních několik zastavení se tradičně odehrává v Chrámu Božího hrobu, kde byl podle tradice Ježíš Kristus po ukřižování kolem roku 33 pohřben. Křesťané věří, že poté vstal z mrtvých, protože ženy, které šly navštívit několik dní nato jeho hrob, ho nalezly prázdný.