Kim Čong-un přijede v dubnu do Ruska, bude jednat s Putinem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přijede ještě v dubnu do Ruska, kde se setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Schůzku bez dalších podrobností potvrdil Kreml. Podle médií bude místem summitu zřejmě Vladivostok, kam má Kim dorazit svým obrněným vlakem. Japonská agentura Kjódó předpokládá, že setkání státníků proběhne 24. a 25. dubna.

„Na pozvání Vladimira Putina navštíví předseda Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-un v druhé polovině dubna Ruskou federaci,“ uvádí se v krátké zprávě zveřejněné na webových stránkách hlavy ruského státu.

Podle agentury Interfax půjde o první cestu severokorejského vůdce do Ruska, s nímž sdílí KLDR krátkou hranici.

Kimovi úředníci už obhlíželi situaci ve Vladivostoku

Japonská televize Fuji TV už ve středu zveřejnila fotografii personálního vedoucího Kimovy kanceláře Kim Čchang-sona, jak si prohlíží prostory vladivostockého vlakového nádraží.

Zdroj z ruských vládních kruhů později potvrdil, že se nejspíše jednalo o přípravu vrcholné schůzky. „Ano, Kim Čchang-son je ve Vladivostoku. Cíl jeho návštěvy se potvrzuje. Pravděpodobně přijel kvůli řešení otázek spojených s organizací schůzky,“ sdělil. Kim Čchang-son má v rámci severokorejské administrativy na starosti logistickou přípravu cest svého šéfa do zahraničí.

Podle japonské agentury Kjódó se schůzka na nejvyšší úrovni uskuteční 24. a 25. dubna a Kim na ni zřejmě opět přijede svým obrněným vlakem.

Ruská média spekulují, že schůzka se uskuteční v kampusu dálněvýchodní univerzity na ostrově Russkij nedaleko Vladivostoku. Putin se zde má zastavit při své cestě na pekingský summit věnovaný čínskému projektu nové hedvábné stezky a konaný ve dnech 26. a 27. dubna. Studenti univerzity již podle tisku obdrželi zprávu o přeložení přednášek v předpokládané době vrcholné schůzky kvůli „návštěvě oficiálních delegací“.

Informace o summitu přicházejí v době zvýšeného napětí vyvolaného severokorejským testem nové taktické zbraně. Únorová schůzka v Hanoji mezi Kimem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se snaží severokorejského diktátora přesvědčit k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí, skončila neúspěchem.

V Moskvě v těchto dnech pobývá americký zmocněnec pro Severní Koreu Stephen Biegun, který se měl podle Washingtonu sejít s ruskými představiteli ve věci „konečného a plně ověřitelného jaderného odzbrojení Severní Koreje“. 

Kim minulý týden uvedl, že se staví otevřeně k možnosti uspořádání třetího summitu s Trumpem. Dodal však, že Washington musí do konce roku přijít s přijatelnými podmínkami pro dohodu. Podle agentury AP severokorejskému vůdci nadcházející schůzka s Putinem poskytne větší prostor při vyjednávání s americkým prezidentem a také mu pomůže vyvážit vliv Číny, která je hlavním spojencem a sponzorem jeho režimu.

Moskva udržovala úzké styky s Pchjongjangem během studené války, v KLDR postavila desítky továren a klíčovou infrastrukturu a posílala zásoby i zbraně severokorejské armádě. Po rozpadu sovětského bloku v devadesátých letech, kdy se obě země ocitly v hospodářském chaosu, intenzita spolupráce opadla.