Volby na Ukrajině: Kandidáti se napodruhé dohodli na debatě. Bude na olympijském stadionu

Soupeři v boji o post ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj a Petro Porošenko se dohodli na uspořádání veřejné debaty na velkém kyjevském stadionu Olimpijskyj, která by se měla uskutečnit v pátek večer, dva dny před rozhodujícím druhým kolem voleb. Oznámil to mluvčí Porošenkova volebního štábu. Na scénáři debaty se ale poradci ještě neshodli, upozornil.

Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: ČTK/AP Autor: Efrem Lukatsky

Dojednávání debaty prezidentských kandidátů trvá už několik dní. První pokus o její uspořádání 14. dubna se ale nevyvedl. Porošenko sice na kyjevský olympijský stadion dorazil, jeho oponent Zelenskyj ale podle očekávání nepřijel.

Volební zákon finalistům prezidentského souboje přikazuje debatu uspořádat, nikoli ovšem na sportovním stadionu. Jejich souboj se má odehrát ve studiu ukrajinské veřejnoprávní televize. Zda se televizní debata tentokrát uskuteční, není známo. Zelenskyj tradiční formát označil za „sovětský přežitek“.

O tom, jak by měla diskuse na kyjevském stadionu vypadat, se stále jedná, napsala agentura Interfax. Zatímco Zelenskyj prý chce uspořádat okázalou volební show, Porošenkův štáb trvá na střízlivé, věcné debatě. Na stadion Olimpijskyj se vejde 70 tisíc lidí, vstup má být zdarma.

Podle průzkumu ukrajinské sociologické společnosti KMIS voliči o předvolební debatu příliš velký zájem nemají. Za rozhodující impuls pro výběr kandidáta diskusi považuje jen necelých 15 procent Ukrajinců, 51 procent dotázaných nepovažuje průběh debaty za důležitý.

Kyjevský sociologický institut v úterý uvedl, že rozdíl v předvolebních preferencích pro oba kandidáty dále narůstá. Zelenskyj podle nich vyhraje nedělní prezidentské volby s náskokem, před stávajícím šéfem státu Petrem Porošenkem vede podle šetření o 47 procentních bodů.