Netanjahu má dost hlasů pro novou vládu, izraelský prezident ho pověří jejím sestavením

Izraelský prezident Reuven Rivlin po dvoudenních povolebních konzultacích s politickými stranami oznámil, že premiér Benjamin Netanjahu má dostatečnou podporu pro sestavení své další vlády. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že Rivlin podle očekávání pověří Netanjahua sestavením kabinetu. Udělá to ale až ve středu večer poté, co dostane od ústřední volební komise oficiálně výsledky parlamentních voleb z 9. dubna, uvedla místní média.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Zdroj: Reuters Autor: Ronen Zvulun

„V tuto chvíli zmizel jakýkoli manévrovací prostor, který jsem měl,“ citovala agentura Reuters Rivlinovo vyjádření.

Vyloučena je tak varianta, že by prezident pověřil sestavením vlády Bennyho Gantze, jehož strana Modrá a bílá skončila ve volbách se 35 mandáty jen o jedno parlamentní křeslo za vítězným vládním Likudem. Netanjahuova strana bude mít s dalšími pravicovými stranami, včetně ultrapravicových a ultraortodoxních židovských stran, 65 křesel z celkových 120.

Pokud Netanjahu (69) bude opět premiérem, stane se v červenci nejdéle sloužícím předsedou vlády v historii země. Překoná tak zakladatele Izraele Davida ben Guriona, který byl premiérem od roku 1948 do roku 1963 s přestávkou v letech 1954 a 1955. Netanjahu je premiérem od března 2009 a předtím byl už předsedou vlády v letech 1996 až 1999.

„Myslím, že není dobré, aby byl premiér někdo, kdo jím je už deset či více let. Není to zdravé,“ uvedl podle izraelských médií lídr opoziční levicové Strany práce Avi Gabbaj. „Na druhou stranu lidé se rozhodli a vybrali si Netanjahua,“ dodal Gabbaj, který podporoval jako premiéra Gantze.

Podezření z korupce premiérovi neuškodilo

Netanjahu ve volbách tento měsíc uspěl navzdory tomu, že generální prokurátor Avichaj Mandelblit v únoru oznámil, že ho obviní z korupce a podvodu.

Netanjahu obvinění odmítá s tím, že jsou politicky motivovaná; ze zákona nemá povinnost odstoupit z čela vlády, pokud bude obviněn. Navíc má stále ještě možnost oficiální obvinění zvrátit v předběžném výslechu, který s ním Mandelblit chystá. Datum výslechu zatím nebylo stanoveno.

Prezident Rivlin od pondělka hovořil se zástupci stran, které se dostaly v nedávných volbách do parlamentu. Konzultace z prezidentovy rezidence byla poprvé vysílána živě na internetu.