AP: Ekvádor zadržel švédského vývojáře, který je prý spolupracovníkem Assange

Ekvádorské úřady zadržely údajného blízkého spolupracovníka Juliana Assange. Švédský vývojář Ola Bini měl být součástí týmu, který v posledních dnech vyhrožoval ekvádorskému prezidentovi. Agentuře AP to pod podmínkou anonymity sdělil ekvádorský činitel. Assange, který se od roku 2012 skrýval na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, byl ve čtvrtek z ambasády vyveden a zatčen. Za propuštění protestují v jeho rodné Austrálii desítky lidí.

Švédského vývojáře Ola Biniho ekvádorská policie zatkla na letišti v hlavním městě Quito, když se chystal odcestovat do Japonska. Jeho zadržení se uskutečnilo v rámci operace, jejímž cílem je zakročit proti osobám, které v posledních dnech vyhrožovaly odvetnými kroky proti ekvádorskému prezidentovi Lenínovi Morenovi. Právě Moreno ve čtvrtek rozhodl o odebrání ekvádorského azylu Assangeovi.

Ministryně vnitra Ekvádoru María Paula Romová sdělila, že tamní úřady zadržely osobu, která je blízká Assangeovi a je klíčovým spolupracovníkem WikiLeaks. Zadržený podle ní čelí podezření ze spiknutí proti ekvádorské vládě. Další podrobnosti o případu ani totožnost zadrženého neuvedla.

Na osobním blogu, který patří člověku se stejným jménem jako zadržený Ola Bini, o sobě muž píše, že je softwarovým vývojářem a pracuje v Quitu pro společnost Center for Digital Autonomy (Středisko pro digitální autonomii). Skupina se sídlem v Ekvádoru a Španělsku se zaměřuje na ochranu soukromí, bezpečnost a šifrování. O spolupráci s WikiLeaks se nezmiňuje.

Assange sedm let pobýval na ekvádorské ambasádě v Londýně

Zakladatel severu WikiLeaks Julian Assange  se v roce 2012 uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska, které ho chce vyslechnout kvůli obvinění ze znásilnění z roku 2010.

Assange vinu odmítá a Švédsko v roce 2017 případ odložilo. Stále mu ale hrozí postih za to, že se vyhýbal soudu. Na ambasádě Ekvádoru měl azyl díky bývalému levicovému prezidentovi této jihoamerické země Rafaelu Correaovi.

Londýnský soud Assange ve čtvrtek shledal vinným z porušení podmínek kauce a do dalšího stání u soudu vyšší instance – které je naplánované na druhého  května – ho poslal do vazby. Americké ministerstvo spravedlnosti ho zároveň obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládních počítačů.

Za propuštění Assange v Austrálii protestují desítky lidí 

Ve své rodné zemi se Australan dočkal po svém zatčení podpory desítek lidí. Ti během pátečního protestu vyzvali Británii k jeho propuštění. Assange je podle nich symbolem svobody slova, a proto by jej Londýn neměl vydávat do USA. K výzvě se podle AP připojila také organizace australských novinářů.

Spojené státy Assange krátce po zatčení obvinily ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládního počítače, za což mu hrozí až pět let vězení. Británie, v níž se Assange současně nachází, za oceán vzkázala, že aktivista nebude vydán, pokud by v úvahu připadal trest smrti.

Také australská ministryně zahraničí prohlásila, že její země se rázně staví proti trestu smrti, který v krajních případech uplatňují Spojené státy žádající Británii o jeho vydání. Australský premiér Scott Morrison však zároveň uvedl, že pokud Assange porušil zákon, musí nést následky a že Austrálie nemá s jeho případem nic společného.