Platí, jsem šťastný. Trump si pochvaluje sdílení nákladů mezi spojenci v NATO

Sdílení nákladů mezi členskými státy Severoatlantické aliance se o mnoho zlepšilo. Při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem to řekl prezident Donald Trump. Byl by ale rád, kdyby státy Aliance vydávaly na obranu ještě víc.

Video Prohlášení Trumpa a Stoltenberga
video

Donald Trump a Jens Stoltenberg po jednání v Bílém domě

Trump od nástupu do Bílého domu opakovaně žádá po členských státech NATO, aby vydávaly na obranu ročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu, což nemalá část z nich včetně České republiky nečiní. Nyní řekl, že by členové Aliance měli platit ještě víc než dvě procenta. Loni prezident na summitu NATO hovořil o čtyřech procentech.

„Spolupracovali jsme s cílem přesvědčit některé naše spojence, aby platili svůj spravedlivý podíl,“ řekl americký prezident Stoltenbergovi. Konstatoval, že platba USA je nepřiměřeně vysoká.

Trump kritizoval Německo 

Pokrok v této oblasti je ale podle šéfa Bílého domu „úžasný“. Výdaje na obranu „letí vzhůru, lidé platí, takže jsem moc šťastný,“ řekl prezident. Poukázal nicméně na Německo jako na stát, který podle něj neplatí do pokladny Aliance spravedlivou sumu. „Upřímně řečeno, Německo neplatí spravedlivý podíl. Neplatí, co by měli, jen necelé jedno procento,“ prohlásil.

Americký prezident rovněž v odpovědi na dotazy novinářů vyjádřil naději, že Rusko nebude bezpečnostní hrozbou. Domnívá se, že Spojené státy se s Moskvou dohodnou. Šéf Bílého domu se zmínil i o situaci v Afghánistánu, kde „jsme dosáhli velkého pokroku“.

Stoltenberg přijel do Washingtonu na oslavy 70. výročí založení NATO. Ve středu se při této příležitosti v hlavním městě USA uskuteční schůzka ministrů zahraničí členských států Aliance.