Mayová chce požádat EU o další odklad termínu brexitu. Cestu z krize bude hledat s Corbynem

Britská premiérka Theresa Mayová v úterý po více než sedmihodinovém zasedání své vlády oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad termínu odchodu Británie z Evropské unie. Aktuální termín brexitu je 12. dubna. Východisko z brexitové krize chce premiérka nyní hledat v jednáních s šéfem opozičních labouristů Jeremym Corbynem. Ten nabídku přijal. Předseda Evropské rady Donald Tusk zdůraznil, že není jasné, jaký bude výsledek, a vyzval k trpělivosti.

Video Mayová chce další odklad brexitu
video

Mayová: Opustit EU s dohodou je nejlepším řešením

„Opustit (EU) s dohodou je nejlepším řešením, takže budeme potřebovat další prodloužení článku 50, které ale bude co možná nejkratší a které skončí v okamžiku, kdy schválíme dohodu,“ uvedla premiérka v prohlášení s odkazem na článek Lisabonské smlouvy, jehož aktivací před více než dvěma lety spustila jednání o odchodu Británie z EU. Cílem odkladu aktuálního termínu brexitu podle ní je, „abychom odešli včasně a spořádaně“.

Corbyn jednat bude, trvá ale na celní unii s EU 

Ve snaze dostat Británii z patové situace Mayová nabídla předsedovi Labouristické strany Jeremymu Corbynovi, aby s ní jednal o novém brexitovém plánu, který by zajistil, že Británie opustí EU s dohodou.

Corbyn nabídku k jednání přijal, zopakoval však, že labouristé chtějí zůstat s EU v celní unii, což Mayová dosud odmítala. „Uznáváme, že se (Mayová) posunula, a já uznávám, že je mou zodpovědností zastupovat lidi, kteří podpořili v posledních volbách labouristy i lidi, kteří labouristy nepodpořili, chtějí ale jistotu a bezpečnost pro svou vlastní budoucnost,“ uvedl šéf nejsilnější opoziční strany.

Nejdůležitější otázkou nyní podle Corbyna není, zda se bude Británie účastnit voleb do Evropského parlamentu či nikoli, ale to, „abychom zajistili, že nevypadneme z EU příští týden bez dohody“. Po brexitu bez dohody by totiž podle něj následoval chaos.

Corbyn zároveň upozornil, že se nezříká možnosti, že by se labouristé mohli pokusit vládě premiérky Mayové vyjádřit nedůvěru, „pokud se ukáže, že si vláda není schopna zajistit většinu v Dolní sněmovně“.

Jeremy Corbyn
Zdroj: Reuters
Autor: Stefan Rousseau

Jednat se bude na základě dohody s EU 

Jakýkoli nadstranický plán, který by měl být po jednáních předložen ke schválení parlamentu, musí být podle Mayové ale založen na brexitové dohodě, kterou vyjednala v loňském roce s Bruselem. „Musíme se zaměřit na náš budoucí vztah s Evropskou unií,“ zdůraznila premiérka. 

Pokud by poslanci nový brexitový plán neschválili, předložila by jim vláda sérii alternativních návrhů týkajících se budoucího vztahu Británie s EU, o kterých by mohli hlasovat. „Vláda je připravena řídit se stanoviskem sněmovny,“ dodala Mayová.

Mluvčí britské vlády později uvedl, že premiérka je v případě, že její brexitová dohoda bude schválena, nadále připravena odstoupit. Rozhodnutí požádat o odklad a jednat s opozicí bylo podle něj přijato v kolektivní shodě celého kabinetu.

Mayová s prohlášením přišla den po hlasování britského parlamentu, který se neshodl na žádné z nových poslaneckých variant řešení brexitové krize. Odmítnutím všech možností nechal sice vládě volné ruce pro další rozhodování, čas do hrozícího odchodu z evropského bloku bez dohody příští pátek se však dramaticky krátí. 

Premiérka zároveň zdůraznila, že se vše musí stihnout do 22. května, aby se Británie nemusela účastnit voleb do Evropského parlamentu. „I když ani po dnešku nevíme, jaký bude konečný výsledek, buďme trpěliví,“ reagoval na prohlášení Mayové předseda Evropské rady Donald Tusk.

Ten již minulý pátek svolal na 10. dubna mimořádný summit EU. Právě na něm by mohli šéfové států a vlád EU schválit či zamítnout další odklad brexitu.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Prolomí jednání Mayové a Corbyna brexitový pat?

Média: Mayová uspěje spíš u opozice, než u členů vlastní strany

Agentura DPA označila úterní prohlášení britské premiérky za „dramatický obrat“ v jejím brexitovém kurzu. Podle komentátorů stanice Sky News Mayová dospěla k závěru, že severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) a část euroskeptických konzervativců její dohodu nikdy nepodpoří, a ona se tak musí obrátit na opozici.

Jiné opoziční strany už premiérku kritizovaly. Například skotská první ministryně a šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová varovala parlament, aby se měl na pozoru, neboť se může ze strany Mayové jednat o „past“.

„Pokud poslanci umožní, aby 12. duben uplynul, aniž bychom se zavázali k boji v evropských volbách, stal by se 22. květen dnem odchodu, z nějž by nebylo úniku… a pak by premiérka mohla říci: je to moje dohoda, nebo žádná dohoda,“ napsala Sturgeonová na Twitteru.

Ministři zahraničí Německa a Francie Heiko Maas a Jean-Yves Le Drian vyzvali Británii, aby vyjasnila svou pozici. „Tři roky po jejich rozhodnutí (v referendu) musí Britové přijít s jasnou linií, protože jinak bohužel nastane v následujících dnech tvrdý brexit,“ uvedl Le Drian. Snahu Mayové o odklad termínu brexitu Maas komentovat odmítl. Podle něj si musí být i v Londýně vědomi, „že je už dlouho pět minut po dvanácté“.