Německo je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, pochvaluje si ministr Seehofer statistiky

Německo loni zaznamenalo nejméně trestných činů od roku 1992. Na tiskové konferenci v Berlíně to oznámil ministr vnitra Horst Seehofer (CSU). Dodal, že se proti roku 2017 snížil počet podezřelých. Výrazně naopak přibylo případů, kdy lidé kladou odpor policistům nebo na ně útočí.

Policie před berlínským hlavním nádražím
Zdroj: Reuters Autor: Axel Schmidt

„Je možné bezvýhradně říci, že Německo je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě,“ je přesvědčen Seehofer, podle něhož jsou loňská čísla objektivně nejlepší za několik desetiletí.

Policie ve spolkové republice v roce 2018 zaznamenala celkem 5,56 milionu trestných činů, což je o 3,6 procenta méně než předloni. Německo se tak zase o něco přiblížilo rekordně nízké hodnotě z roku 1992 (5,21 milionu), kdy vznikla první společná statistika po znovusjednocení země.

Přibylo útoků na policisty, ubylo krádeží a znásilnění

Výrazně loni poklesl mimo jiné počet znásilnění a dalších sexuálních trestných činů (o 18,2 procenta) nebo domovních krádeží (o 16,3 procenta). Razantně naopak stoupl počet případů, kdy lidé kladou odpor policistům nebo na ně útočí (o 39,9 procenta). Častější bylo také šíření zakázaných pornografických materiálů (o 13,6 procenta).

Počet podezřelých oproti předloňsku klesl o 2,9 procenta na 2,05 milionu. Němci z nich tvoří většinu (1,34 milionu ) a cizinci menšinu (708 tisíc). V obou případech to znamená pokles o 2,4 a 3,8 procenta.

Od roku 2004 v Německu kriminalita až na drobné výjimky dlouhodobě klesá. Výraznější vzestup zaznamenala jen v letech 2014 (o dvě procenta) a 2015 (o 4,1 procenta). Ve druhém případě to podle odborníků souviselo i s příchodem velkého množství migrantů.