Občanství pro dítě i lepší péče. Rusky jezdí rodit do USA, Trump to chce zatrhnout

Stovky těhotných ruských žen každoročně utratí desítky tisíc dolarů, aby mohly porodit ve Spojených státech. Děti narozené v USA totiž automaticky získávají tamní občanství. Trend se týká i jiných národností, prezident Donald Trump se proto chystá pravidlo zrušit. Právníci ale varují před konfliktem s ústavou.

Video Horizont ČT24
video

Trump chce zarazit tradici získání občanství pro dítě po porodu v USA

Řada Rusek míří do Miami, které si vybírají kvůli podnebí i početné rusky mluvící komunitě. „Říkala jsem: Jestli máme mít dítě, pak jedině v Miami. A myslím, že Denis (manžel) nevěřil, že se nám to podaří,“ uvedla blogerka Olga Zemljanajová.

Za americký pas pro potomka dají Rusové minimálně dvacet tisíc dolarů, někdy ale i víc než dvojnásobek. „Za třicet tisíc dolarů bychom nebyli dítěti schopni koupit byt ani pro něj cokoliv udělat. Ale můžeme mu dát svobodu,“ podotkla Zemljanajová.

Svoboda pro dítě, nebo jen móda?

Ne všechny matky přitom uvažují politicky. Některé jezdí do USA kvůli lepší lékařské péči a dalším věcem. „Nerozuměli jsme všem výhodám, které poskytuje americký pas. Prostě jsme věděli, že (porodit dítě v USA) je super,“ konstatovala fitness trenérka Světlana Mokerovová.

Někteří rodiče myslí i na svou vlastní budoucnost. Jakmile dítě dosáhne věku 21 let, může jim požádat o zelenou kartu.

O nový fenomén se však nejedná. „Móda rodit děti v zahraničí – včetně USA – začala někdy před deseti lety. Tehdy se to týkalo jen celebrit a velmi bohatých Rusů,“ prohlásil manažer firmy podnikající v porodním turismu Anton Jachmeněv.

Stojí nás to miliardy, kritizuje Trump 

Americký prezident Donald Trump teď chce ovšem v rámci boje proti imigraci sílící trend zarazit. „Takzvané právo na občanství na základě narození, které stojí naši zemi miliardy dolarů a je k našim občanům velmi nespravedlivé, skončí tak jako tak,“ sdělil v tweetu.

Šéf Bílého domu chce změnu zajistit dekretem, podle expertů je ale nutná změna ústavy. „Prezident nemůže ignorovat, co se píše v ústavě, nebo se to snažit změnit. Pokud ano, zabrání mu v tom soud,“ upozornil Omar Jadwat z Americké unie občanských svobod.

Americké úřady nevedou statistiku, kolik žen do země přicestuje jen kvůli porodu. Kromě Rusek jezdí ve velkém za oceán i Číňanky nebo Nigerijky. Jachmeněv přiznává, že jeho služby využije asi 150 rodin ročně. Jen v Miami je prý podobných firem kolem třiceti.