V Christchurchi se místo koncertu konala tryzna za oběti útoku v mešitách. Přišly desetitisíce lidí

V novozélandském městě Christchurch se v neděli sešlo na 40 tisíc lidí, aby uctili památku obětí nedávného teroristického útoku na dvě mešity. Akce se konala v místě, které bylo původně připraveno pro koncert kanadského zpěváka Bryana Adamse – vystoupení ale bylo po útoku zrušeno. Během setkání se nahlas předčítala jména všech 50 zabitých.

Jedním z přítomných byl 21letý Mustafa Boztas, kterého střelec během útoku z 15. března na mešitu Al Noor střelil do nohy a jater. Od té doby je muž upoután na kolečkové křeslo.

„Je krásné vidět, co společnost sjednotilo, aby ukázala, že jí na nás záleží a že nejsme sami,“ řekl Boztas na setkání věnovaném především modlitbám, poslechu písní a projevům. Dodal, že se rychle zotavuje a doufá, že bude brzy zase normálně chodit. 

Okirano Tilaia, zástupce žáků na jedné ze škol v Christchurchi, která při útoku ztratila dva studenty, ve svém projevu citoval Martina Luthera Kinga, který podle něj zahrnoval lidi láskou, mírem a solidaritou. „Temnota nemůže vyhnat temnotu, to umí pouze světlo,“ řekl Tilaia. „A nenávist nemůže vyhnat nenávist, to umí pouze láska,“ dodal.

Na Novém Zélandu se od útoku minulý týden konala řada vzpomínkových akcí. V pátek lidé po celé zemi poslouchali svolávání muslimů k modlitbě. Na příští pátek je plánována celonárodní vzpomínková akce.

Po útoku byl obviněn z vraždy osmadvacetiletý Australan. Před soudem stane 5. dubna.