Výletní loď, která se od soboty zmítala na moři u Norska, už je v přístavu

Kvůli bouřlivému počasí a poruchám motorů se v sobotu dostaly u západního pobřeží Norska do potíží dvě lodě. Jednou z nich byla výletní loď Viking Sky s 1373 lidmi na palubě, které záchranáři postupně evakuovali. Záchranná akce ale byla v neděli kolem poledne přerušena, aby mohly remorkéry plavidlo odtáhnout do nejbližšího přístavu, což se během dne podařilo – všichni pasažéři už jsou v bezpečí.

Lodi Viking Sky v sobotu na moři vypadly motory a za silného větru a vlnobití ji proud unášel k pobřeží. Podle příslušníka pobřežní stráže Emila Heggelunda ji v jednu chvíli dělilo od nárazu na útesy pouhých 100 metrů. Ještě před půlnocí se podařilo tři ze čtyř motorů obnovit, záchranáři však pomocí vrtulníků dál pokračovali v odvážení cestujících na pevninu. 

Výletní loď vezla 915 cestujících a početnou posádku. Zdejší pobřeží je plné mělčin a útesů, pro velké lodi je proto nebezpečné se dostat do jeho těsné blízkosti. V sobotu navíc na místě panovalo velmi špatné počasí: foukal vítr o rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině, vlny byly vysoké až osm metrů.

Na palubě lodi Viking Sky byli zejména turisté z Británie a USA, napsala agentura Reuters. Vlastník lodi, společnost Viking Ocean Cruises, žádné další podrobnosti neuvedl. Pět helikoptér, které létaly mezi lodí a pobřežím, dopravilo do bezpečí nejprve seniory a nemocné. 

Letecky se podařilo evakuovat 463 lidí, 17 z nich bylo se zraněními či onemocněním převezeno do nemocnice. Podle médií jsou tři pacienti ve vážném stavu, a to včetně devadesátiletého muže a jeho sedmdesátileté manželky.

Druhou lodí v potížích bylo nákladní plavidlo Hagland Captain. Devět členů jeho posádky záchranáři také odvezli.

Video Události
video

Události: Z výletní plavby kolem Norska se stalo kvůli počasí drama

„Bála jsem se. Nikdy jsem nezažila nic tak děsivého,“ řekla norské televizi NRK Janet Jacobová, která patřila mezi první skupinu cestujících evakuovaných do nedalekého Molde.

Let vrtulníkem do bezpečí se odehrával za silného vichru, který jí připomínal „tornádo“, a tak se modlila „za bezpečí všech na palubě“. Američan John Curry řekl NRK, že obědval, když se loď začala otřásat. „Vypukl prostě chaos. Na let vrtulníkem bych raději nevzpomínal, nebylo to nic pěkného,“ dodal.

Posádku lodi i organizátora plavby ale lidé chválili. „Dostávali jsme informace od kapitána každých 15 minut,“ uvedla Robyn Pierpointová, která se z lodi dostala během evakuace.  

Viking Sky podle agentury AP vyplula na dvanáctidenní plavbu 14. března z Bergenu, cestující se podívali mimo jiné do Narviku a Stavangeru. V úterý příští týden měla loď plavbu ukončit v britském přístavu Tilbury na Temži.