Mayová chce napotřetí protlačit svou brexitovou dohodu. Šéf parlamentu pohrozil, že další pokus nepřipustí

Vláda premiérky Theresy Mayové chce přes víkend znovu řešit otázku choulostivé irské pojistky se svými koaličními partnery – severoirskými unionisty, aby mohli případně podpořit brexitovou smlouvu. Šéf úřadu vlády David Lidington dříve uvedl, že kabinet se zároveň dál chystá i na možnost neřízeného odchodu z EU. Poslanci by měli o dohodě hlasovat do 20. března, už dvakrát přitom dokument odmítli.

Video Události
video

Události: Drama kolem brexitu po sérii hlasování pokračuje

Poslanci ve čtvrtek schválili návrh Mayové na tříměsíční odklad vystoupení z Unie podmíněný tím, že se do příští středy povede dohodu schválit. Očekává se, že premiérka v pátek oznámí datum, kdy nechá poslance opět hlasovat.

Mayová v zásadě dala parlamentu ultimátum – buď její dohodu podpoří, nebo může země čelit dlouhému odkladu, který s sebou nese riziko, že země z EU nakonec vůbec neodejde. „Pokud se nám podaří prosadit dohodu, jak stále doufám, budeme potřebovat krátký, technický odklad. Ale pokud ji neprosadíme, neměli bychom se bát odchodu bez dohody,“ uvedl v pátek britský ministr pro brexit Steve Barclay.

Strany jsou názorově roztříštěné 

Mezi částí svých konzervativců ani u většiny opozičních poslanců zatím premiérka nemá podporu. Britská média spekulují o tom, zda se třetí předpokládaná porážka Mayové nestane příčinou jejího pádu.

„Při včerejším hlasování Stephen Barclay, který je ministr pro brexit, přesvědčoval poslaneckou sněmovnu, aby hlasovala pro odklad a potom sám hlasoval proti odložení. A (lídr labouristů) Jeremy Corbyn mluvil o tom, že labouristé chtějí druhé referendum, a víme z výsledku, že velká většina labouristů hlasovala proti. Takže člověk vůbec neví, co bude,“ upozornil politolog Bořivoj Hnízdo z Metropolitní univerzity Praha.

„Dokonce se spekuluje, že by premiérka, pokud neuspěje ani potřetí, mohla před poslance předstoupit počtvrté. Mayová hrozila těm, co odmítají brexitovou dohodu, že může unijní lídry žádat i o delší odložení brexitu. A tím pádem by se musely ve Spojeném království v květnu konat volby (do Evropského parlamentu),“ podotkl zpravodaj ČT v Londýně Bohumil Vostal.

Šéf parlamentu hrozí, že třetí pokus zmaří 

Britská média také připomínají, že podle jednoho starého parlamentního pravidla – nepoužitého od roku 1943 – by šéf Dolní sněmovny John Bercow nemusel třetí hlasování o dohodě v parlamentu vůbec umožnit, čímž už také ve středu pohrozil. Důvodem je to, že jde o něco, co poslanci už rozhodně odmítli. Bercow už dříve uvedl, že v referendu v roce 2016 hlasoval pro setrvání země v EU, upozornila média.

Podle Lidingtona v Evropě sílí negativní emoce spojené s neschopností Westminsteru shodnout se na dalším postupu. „Myslím, že mezi britskými občany panuje skutečná netrpělivost – a upřímně i mezi vládami unijních zemí,“ upozornil šéf vládního úřadu.

Pokud britská premiérka příští týden na unijním summitu v Bruselu skutečně požádá o odklad brexitu, musí získat souhlas všech členských zemí. Někteří politici z unijních států již po čtvrtečním londýnském hlasování oznámili, že hodlají nejprve analyzovat důvody možného odkladu a poté se teprve rozhodnout. Podle původních plánů má Británie opustit Unii do 29. března. 

Spor kolem irské pojistky trvá

Mayové se sice před posledním hlasováním o dohodě podařilo dojednat ústupek ohledně takzvané irské pojistky, která je hlavním sporným bodem brexitové smlouvy, kritiky to ale neuspokojilo. Unie navíc dala najevo, že o podmínkách dohody nebude dále diskutovat.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT Vostal: Spekuluje se i o čtvrtém pokusu prosadit dohodu o brexitu

Zpravodaj ČT Vostal: Spekuluje se i o čtvrtém pokusu prosadit dohodu o brexitu

Politolog Hnízdo: Pokud poslanci dohodu Mayové neschválí, bude další vývoj určovat EU

Profesor evropského práva: Británie a Brusel musí znovu začít jednat

I podle expertů je dění v Británii značně nepřehledné. „Kdybych to chtěl komentovat očima ortodoxního evropského právníka, tak bych řekl, že 29. března uplyne lhůta, do které Velká Británie musí vystoupit z Evropské unie – buď s dohodou, nebo bez dohody,“ poznamenal profesor evropského práva a proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Michal Tomášek.

„Je zcela zjevné, že není vůle na britské ani evropské straně, aby vystoupila bez dohody, to znamená – něco se musí stát. Musí se stát to, že dojde k nějakému novému jednání mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, které umožní odklad,“ komentuje dění právník.

Babiš by nejraději viděl Británii v EU

Česko by vůči britskému požadavku na odklad bylo vstřícné. „I když to teď tak nevypadá, doufám, že možná dojde ke druhému referendu a nakonec Británie zůstane v Evropské unii, to by byla nejlepší varianta i z hlediska českých zájmů,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Za druhou nejlepší variantu považuje schválení vyjednané dohody o odchodu.