V Kolíně nad Rýnem evakuovali kvůli bombě z války tisíce lidí

Kvůli nálezu bomby v Kolíně nad Rýnem muselo v pátek dočasně opustit své domovy asi osm tisíc lidí. Pyrotechnikům se podařilo zneškodnit britskou půl tuny vážící pumu až na druhý pokus. Podle agentury DPA byl poplach odvolán krátce po sedmé hodině večer. 

Katedrála v Kolíně nad Rýnem
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Evakuována byla oblast až do vzdálenosti 500 metrů od místa nálezu. Zahrnovala především čtvrť Braunsfeld ležící západně od městského centra. V oblasti nejezdily tramvaje ani autobusy a byl uzavřen i okolní vzdušný prostor. Do akce bylo nasazeno přibližně 250 hasičů, policistů a záchranářů.

I více než 70 let po konci druhé světové války jsou podobné evakuace v Německu poměrně běžné. Největší podobnou akcí v poválečných dějinách země byla loni v září evakuace více než 60 tisíc obyvatel ve Frankfurtu nad Mohanem. Letos v dubnu se pak muselo evakuovat asi 10 tisíc lidí v Berlíně.

Poslední evakuace v samotném Kolíně nad Rýnem se uskutečnila teprve před dvěma týdny. Jen v roce 2018 zde bylo nalezeno bezmála deset nevybuchlých leteckých pum. V celém Německu se jich každý rok najde více než dva tisíce tun.