Vražda Chášakdžího: Turecko vydalo zatykače na dva lidi blízké saúdskému princi

Turecký soud vydal v souvislosti s vraždou novináře Džamála Chášakdžího zatykače na někdejšího poradce saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána a zástupce šéfa saúdskoarabské rozvědky. Učinil tak na popud hlavního istanbulského prokurátora, který zmiňovanou dvojici podezřívá z toho, že se podílela na plánování novinářovy vraždy. Informovaly o tom dnes list Daily Sabah a agentura Reuters. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová zopakovala, že „hrozivá vražda“ novináře by se měla stát předmětem mezinárodního vyšetřování.

Korunní princ Muhammad bin Salmán
Zdroj: Reuters Autor: Hamad I Mohammed

Istanbulský prokurátor chová „silné podezření“, že bývalý princův poradce Saúd Kahtání a zástupce šéfa rozvědky Ahmad Asírí se podíleli na vraždě Chášakdžího. Tento dopisovatel listu The Washington Post byl brutálním způsobem zavražděn na konzulátu v Istanbulu 2. října. Rijád vraždu po prvotním popírání přiznal, odmítá ale jakoukoli spojitost korunního prince Muhammada bin Salmána se zločinem.

Vražda vyvolala mezinárodní skandál a napětí ve vztazích mezi Rijádem a Ankarou i západními zeměmi, včetně USA. V souvislosti s činem Rijád vyšetřuje 21 lidí, mezi nimi i Kahtáního s Asírím. Někteří z podezřelých byli zadrženi a prokuratura pro pět z nich požaduje trest smrti. Turecká strana žádá vydání 18 z podezřelých, včetně 15 členů vražedného komanda, uvedl list Daily Sabah.

Saúdskoarabský prokurátor v polovině října uvedl, že Kahtání ve spolupráci s Asírím informoval 15členné vražedné komando vyslané z Rijádu před odjezdem o aktivitách Chášakdžího a že bývalý poradce korunního prince nesmí opustit zemi, napsala agentura Reuters.

Kahtání i Asírí byli 20. října odvoláni ze svých někdejších pozic. Kahtáního list Le Monde označil jako člověka na špinavou práci. Kvůli své nechvalné pověsti byl od dvora vypuzen, když se Rijád rozhodl Chášakdžího smrt přiznat, o svou moc však nepřišel. Stal se hlavou svazu pro kybernetickou bezpečnost. Podle saúdskoarabských zdrojů agentury Reuters dál svobodně ve skrytu pokračuje ve své práci.

„Rozhodnutí prokuratury zažádat o vydání zatykače na Asírího a Kahtáního reaguje na fakt, že saúdskoarabské úřady proti těmto jednotlivcům žádný formální krok neučiní,“ uvedl jeden ze zdrojů agentury Reuters.

Pompeo: Přímý důkaz o princově spojení s vraždou neexistuje

Skupina amerických senátorů dala v úterý najevo, že nepochybuje o podílu saúdského korunního prince. Ministr zahraničí Mike Pompeo však minulý týden řekl, že přímý důkaz o princově spojení s vraždou neexistuje. Dotyční senátoři rovněž kritizovali přístup prezidenta Donalda Trumpa, který sice vraždu odsoudil, dosavadní pragmaticky vstřícný přístup k monarchům v Rijádu však nezměnil.

„Mezinárodní společenství podle všeho pochybuje o odhodlání Saúdské Arábie tento hrozný zločin stíhat. Tyto obavy může Rijád setřít tím, že všechny podezřelé vydá do Turecka, kde byl Džamál Chášakdží zabit,“ uvedl zdroj agentury Reuters.