Trump nevěří, že klimatické změny budou pro ekonomiku USA ničivé

Donald Trump nevěří, že klimatické změny budou mít na hospodářství Spojených států ničivý dopad. Americký prezident to v pondělí řekl novinářům v Bílém domě poté, co jim sdělil, že četl část aktuálního klimatického hodnocení vypracovaného Americkým výzkumným programem globálních změn.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Nová zpráva, ke které mimo jiné poskytoval data Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA), přináší důrazné varování o změně klimatu a jeho ničivých dopadech na zdraví, zemědělství a ekonomiku USA. Ta by podle odhadů mohla do konce století přijít o stovky miliard dolarů a v nejhorším scénáři o více než 10 procent svého HDP.

Text podle CNN dále připomíná, že USA v posledních několika letech čelily řadě přírodních katastrof, které jen od roku 2015 způsobily škody za 400 miliard dolarů (asi 9,2 bilionu korun). David Easterling, ředitel oddělení technické podpory v NOAA zdůraznil, že změna klimatu, kterou Země zažívá, je jiná.

„Celosvětová průměrná teplota je mnohem vyšší a stoupá rychleji, než co kdy moderní civilizace zažila. Tento trend oteplování lze vysvětlit pouze lidskou činností.“

David Easterling

ředitel oddělení technické podpory v NOAA
Zpráva je výsledkem výzkumu globálních změn ve Spojených státech, podílelo se na ní 13 federálních agentur a její vznik zaštiťoval Americký výzkumný program globálních změn (U.S. Global Change Research Program).

Tento čtvrtý národní posudek o klimatu byl sestaven s pomocí přibližně tisícovky lidí, z toho tří stovek špičkových vědců. Asi polovina expertů pocházela z vládních agentur, druhá mimo ně.

Vydaná zpráva je druhá ze dvou svazků. Ten první byl zveřejněn vloni v listopadu a dospěl k závěru, že neexistuje „žádné přesvědčivé alternativní vysvětlení“ pro měnící se klima než „lidská aktivita, zejména emise skleníkových plynů“.

Zpráva vysvětluje, že změna klimatu bude mít dopady nejen na ekonomiku, ale i na lidské zdraví. Vyšší teploty také připraví o život více lidí, uvádí zpráva. Jen samotný Středozápad USA, u kterého se předpokládá největší nárůst extrémní teploty, do roku 2090 zaznamená oproti současnému stavu 2000 předčasných úmrtí ročně navíc.

Také bude více nemocí, jako je například virus Zika nebo třeba západonilská horečka. Podle odhadů se kvůli rostoucím teplotám do roku 2050 počet onemocnění těmito chorobami pravděpodobně více než zdvojnásobí.

Stejně tak bude více alergií. Zpráva uvádí, že lidé budou častěji čelit chorobám spojeným s potravinami a vodou. Obzvláště citlivé na vyšší teploty v létě budou děti nebo starší lidé.

Donald Trump změny klimatu odmítá

Výsledky zprávy zcela odporují vzkazu Donalda Trumpa, že změna klimatu je podvod. „Co se stalo s globálním oteplováním?“ položil řečnickou otázku prezident na svém twitterovém účtu. Narážel tím na fakt, že někteří Američané čelili nejchladnějšímu díkůvzdání za více než sto let.

„Viděl jsem ji, něco jsem četl a je to dobré,“ řekl Trump o zprávě, kterou agentury zveřejnily minulý týden v pátek. Šéf Bílého domu ale nevěří, že klimatické změny budou mít vliv na hospodářství USA, jak varují vědci. V dokumentu se mimo jiné uvádí, že extrémy vlivem oteplování planety se stávají častějšími, intenzivnějšími a plošně rozsáhlejšími.

Trump a také řada dalších republikánských činitelů zpochybňují zásadní podíl lidské činnosti na oteplování klimatu. USA na Trumpův popud loni odstoupily od Pařížské klimatické dohody z roku 2015. Smlouva má prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa dohoda poškozovala americké hospodářské zájmy.

Nová zpráva varuje před globální změnou klimatu 55.89 MB