„Žádné zločince do země nepustíme.“ Trump hrozí uzavřením hranice s Mexikem

Americký prezident Donald Trump nevyloučil dočasné uzavření hranice, pokud Mexičané ztratí kontrolu nad migranty, kterých je v současnosti u pohraničního města Tijuana přes tři tisíce. Šéf Bílého domu rovněž potvrdil, že americkým vojákům povolil použít smrtící sílu proti migrantům, „pokud budou muset“.

Americký prezident Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Kevin Lamarque

Šéf Bílého domu před novináři na Floridě pohrozil úplným uzavřením americko-mexické hranice „na nějakou dobu, dokud nad ní nezískáme kontrolu“. Hranice bude podle prezidenta zablokována v případě, že americká administrativa dospěje k závěru, že Mexiko na své straně hraniční linie situaci nezvládá.

Trump upozornil na migranty, kteří se v takzvané karavaně vydali do USA a utábořili se v příhraničním mexickém městě Tijuana. Podle jeho slov je situace „velmi vážná“.

Podle Trumpa jsou mnozí migranti „hrubí lidé“

Prezident rovněž potvrdil zprávu časopisu Newsweek, že dal americkým vojákům na hranici povolení použít smrtící sílu proti migrantům, pokud to bude nutné. „Doufám, že nebudou muset,“ poznamenal Trump. Zdůraznil ale, že nemá jinou možnost, protože úřady v tomto případě mají co do činění s „hrubými lidmi“. Podle Trumpa je mezi migranty mnoho zločinců a „strašně nebezpečných osob“. „Žádné zločince do země nepustíme,“ ujistil.

K jižní hranici mezitím byly vyslány tisíce amerických vojáků, kteří mají poskytovat logistickou podporu pohraničním úřadům. Mimo jiné instalují ostnatý drát a staví bariéry. Šéf Bílého domu už na začátku listopadu varoval, že pokud migranti budou na vojáky házet kamení, mohou po nich příslušníci armády střílet.

Do Tijuany dorazilo od minulého týdne už přes čtyři tisíce středoamerických běženců, kteří se chtějí dostat do USA a požádat tam o azyl. Od minulého týdne zadržela policie v Tijuaně 57 lidí, většinou kvůli držení lehkých drog, kvůli opilosti a výtržnostem, čtyři desítky z nich už místní úřady deportovaly.

Město Tijuana zažilo podobnou karavanu migrantů už před dvěma lety, kdy dorazilo několik tisíc Haiťanů. Mnohým z nich se podařilo dostat do USA, řada dalších ale zakotvila v Mexiku. Migranti ze zemí Střední Ameriky utíkají hlavně před chudobou, nezaměstnaností a pouliční kriminalitou.