Aktivistům se podařilo zavřít největší psí jatka v Jižní Koreji

Po nátlaku aktivistů z organizace Korea Rights Advocate uzavřeli úředníci největší psí jatka v jihokorejském Songnamu. Aktivisté doufají, že tento úspěch odstartuje konec korejské tradice pojídání psího masa.

O zavření psích jatek Taepyeong-Dong jednala městská rada druhého největšího jihokorejského města již v roce 2013. Ve čtvrtek, po pěti letech od jejího rozhodnutí, nakonec došlo k zahájení demontáže a komplex, který se skládá ze šesti samostatných jatek, bude postupně zbourán. Za jeho fungování zde byly každý rok usmrceny pomocí elektrického proudu stovky tisíc psů.

„Vyvíjeli jsme neustálou snahu o to, aby byla jatka Taepyeong-Dong uzavřena. Prováděli jsme vyšetřování a tlačili na provincii Kjonggi a město Songman,“ uvedla pro CNN Hyunji Kim ze skupiny korejských obhájců práv zvířat. Zároveň dodává, že členové skupiny se v průběhu vyšetřování setkali s hromadami mrtvých psích těl ležících na podlaze, elektrickými zařízeními, noži a přístroji na opalování chlupů.

„Jako korejská největší, krutá, nelegální psí jatka je Taepyeong-dong nechvalně známý tím, že dodával velké množství psího masa na nedaleký tradiční trh v Songnamu,“ dodala aktivistka. „Jeho uzavření je historickou událostí a doufejme, že může spustit zavírání jiných nelegálních psích jatek po celé zemi.“

Chov psů na maso je v Jižní Koreji častou živností. Podle dat organizace Humane Society International se v Jižní Koreji nachází až 17 tisíc psích farem a kvůli konzumaci psího masa země již několik let čelí silné mezinárodní kritice.

Před pořádáním letošní zimní olympiády uzavřela vláda dokonce už v únoru 2017 největší psí trh ve městě Songman. V srpnu tohoto roku rozhodI Soul o uzavření psích jatek na tamějším trhu v části Dongdaem.

Obchod se psím masem nemá jasné právní vymezení, a je proto velmi špatně regulovatelný. K omezení obchodu se zvířaty by mohlo přispět vyškrtnutí psů a koček z právní definice hospodářských zvířat. Jednání nad tímto krokem v letošním srpnu přislíbil korejský prezident Mun Če-in.

Od konzumace psího a kočičího masa se v Asii všeobecně ustupuje. Naopak vzrůstá počet chovatelů psů a koček jako domácích mazlíčků. I tak se podle Humane Society International sní ročně po celé Asii asi třicet milionů psů.

Pojídání psího masa má v Asii tisíciletou tradici a věří se v jeho léčebné schopnosti. Největšími konzumenty jsou podle ní Čína, Jižní Korea, Filipíny, Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža a část severovýchodní Indie Nágáland.