Útok v centru Bruselu: Pobodaný policista utrpěl lehká zranění

V centru belgické metropole zaútočil muž na policistu a podle místního listu La Derniere Heure přitom křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký), úřady ale tuto informaci nepotvrdily. Policista utrpěl lehká bodná zranění. Útočník byl zneškodněn. Podle tisku jde o Issama T., jenž má kriminální minulost. Incident vyšetřuje protiteroristická sekce federální policie.

Místo, kde došlo k pobodání policisty
Zdroj: REUTERS Autor: Yves Herman

Muž ozbrojený nožem zaútočil na policistu kolem půl šesté ráno před policejní stanicí nedaleko centrálního Velkého náměstí (Grand Place). „Je příliš brzy na to, abychom řekli, jaký byl motiv útočníka. Bylo zahájeno vyšetřování,“ uvedla policejní mluvčí. 

Podle tisku policie útok vyšetřuje jako „pokus o vraždu s teroristickým pozadím“. Muž má kriminální minulost, v roce 2011 byl odsouzen na osm let vězení za podíl na několika loupežích a v roce 2014 se ve vězení pokusil o vraždu. V říjnu byl ale podmínečně propuštěn.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon na Twitteru útok označil za „zbabělý“ a vyjádřil bruselské policii svou plnou podporu. Ministr spravedlnosti Koen Geens sdělil, že vyšetřovatelé berou v potaz všechny možné motivy, včetně napojení útočníka na některou extremistickou organizaci.

Policista utrpěl zranění na krku a byl převezen do nemocnice, jeho zranění je ale jen lehké. Těžké zranění naopak utrpěl sám útočník, kterého kolegové napadeného strážníka postřelili.

V Belgii panují zvýšená bezpečnostní opatření mimo jiné po teroristickém útoku z března 2016, kdy sebevražední atentátníci na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek zabili 32 lidí.

Již od atentátů v Paříži z 13. listopadu 2015 platil v zemi třetí ze čtyř stupňů ohrožení terorismem. Od letošního ledna platí už jen druhý stupeň.

Od pondělí je v Belgii na návštěvě francouzský prezident Emmanuel Macron. V úterý by se měl v doprovodu belgického krále Philippa vydat do bruselské části Molenbeek, ve které žilo několik teroristů zapojených do útoků v Bruselu a Paříži.