Nemáme peníze, ponorka zůstane na dně, oznámila Argentina. Příbuzní obětí zuří

Argentinská ponorka San Juan, která se našla po roce v jižním Atlantiku u Patagonie, zřejmě zůstane na mořském dně. Ministr obrany oznámil, že vláda nemá potřebnou techniku ani peníze, aby vrak z téměř kilometrové hloubky vyzdvihla. Námořnictvo už zveřejnilo první tři fotky vraku, v němž zemřelo 44 lidí. Prezident Mauricio Macri vyhlásil v sobotu tři dny národního smutku.

Demonstrace příbuzných obětí z argentinské ponorky
Zdroj: REUTERS Autor: Marina Devo

Vyzdvižení plavidla se domáhají příbuzní obětí. „Požaduji, aby byl vrak ponorky vyzvednut. Potřebuji důkaz, že je můj manžel mrtvý, potřebuji jeho ostatky, protože to je jediný způsob, jak můžu dojít ke klidu. Nechám ho pak už navždy odpočívat v pokoji a řeknu našemu osmiletému synovi, který stále čeká na svého tátu, co se stalo,“ konstatovala manželka jedné z obětí Andrea Merelésová.

Vláda tvrdí, že to zatím není možné. „Argentina nemá technické prostředky, aby z hloubky 900 metrů vytáhla 1300tunový kolos,“ uvedl argentinský ministr obrany Óscar Aguad. Federální soudkyně Marta Yáňezová, která má na starost vyšetřování příčin nehody ponorky San Juan, nicméně uvedla, že nařídila zpracovat studii, jak ponorku na povrch dostat.

Skepsi vyjádřili i odborníci 

I námořní techničtí experti ovšem tvrdí, že dostat ponorku na povrch by bylo velmi náročné, a to finančně, časově i technicky. „V takové hloubce je šíleně vysoký tlak, takže vyzdvihnutí by museli dělat specializovaní roboti a zařízení, do takové hloubky se nemůže ponořit těleso s lidskou posádkou,“ řekl serveru BBC Mundo specialista Claudio Iovanovich s tím, že Argentina taková zařízení nemá a musela by si za vysokou cenu najmout zahraniční firmy.

V 70. letech minulého století se sice podařilo vytáhnout na povrch sovětskou ponorku K-129 z hloubky asi pět kilometrů. Ponorka, která se potopila v roce 1968 v Severním Pacifiku, se ale při zdvihání na hladinu rozlomila, uvedl americký expert Robert Farley. Podle něj by mohl argentinský vrak potkat podobný osud.

Argentinská média informovala, že ponorka San Juan se při nehodě rozpadla na několik částí, ale hlavní trup zůstal celý. Ten je ale velmi poničený. „Viděli jsme fotky i video, trup ponorky je zmačkaný jako plechovka od sodovky,“ popsal místním médiím příbuzný jedné z obětí.

Podle posledních zjištění došlo k implozi

Na ponorce San Juan nejspíš došlo k implozi (opak exploze), takže se ponorka zhroutila sama do sebe kvůli nedostatečnému vyrovnání tlaků. Podle toho, že trup a několik menších částí ponorky jsou vzdálené od sebe jen asi osmdesát metrů, experti soudí, že k implozi došlo až blízko dna.

Příčiny nehody jsou předmětem vyšetřování, podle soudkyně Yáňezové by mělo pomoci asi 67 tisíc fotografií vraku, které pořídily miniponorky na dně moře. Soudkyně také uvedla, že ponorka San Juan měla loni v červenci podobný problém se záklopkou, jaký hlásila při posledním kontaktu základně. Podle deníku Clarín mohla být oprava závady provedena špatně.

Ponorka San Juan
Zdroj: Reuters/ Argentine Navy

Armádní ponorka San Juan poslala na základnu poslední zprávu loni 15. listopadu, když se nacházela asi 450 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny. Velitel hlásil, že se mořská voda dostala do systému ventilace k bateriím a způsobila zkrat a požár baterií. Velitel ale také řekl, že ponorka pokračuje ponořena v plavbě s odděleným okruhem. Vrak byl nalezen přesně rok a den po zmizení ponorky asi 500 kilometrů od pobřeží.