Slovenský policejní prezident kritizuje elitní jednotku za výslechy protivládních demonstrantů

Elitní jednotka slovenské policie (NAKA) pochybila v souvislosti s anonymním trestním oznámením, kvůli kterému kriminalisté předvolali k výslechu organizátory dřívějších mohutných protivládních demonstrací z iniciativy Za slušné Slovensko. Vyplývá to z prohlášení slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského. Ten také vedení jednotky obvinil, že mu dodalo nepravdivé informace.

Demonstrace proti slovenské vládě 16. listopadu 2018
Zdroj: ČT24

NAKA vyslýchala organizátory protestů a žádala od nich výpisy ze soukromých účtů kvůli trestnímu oznámení, že tito lidé připravovali převrat a že je platí americký finančník George Soros. Zmiňované demonstrace se konaly po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vražda v zemi vyvolala politickou krizi, jež vyústila v demisi premiéra Roberta Fica.

Lučanský nejprve postup policie bránil a výslechy zdůvodňoval tím, že policie musí každé oznámení prověřit. Zároveň si ale v případu nechal vypracovat analýzu. „Po jejím prostudování jsem zjistil, že byly nesrovnalosti mezi informacemi, které jsem dostal od vedení NAKA, a skutečností. Neseděly časové údaje, nadřízený správně nevyhodnotil situaci po přijetí oznámení a (byla) jiná pochybení,“ uvedl Lučanský. Zároveň nařídil kontrolu a po jejím ukončení hodlá přijmout blíže neupřesněná opatření.

Lučanský na začátku června v čele slovenské policie nahradil Tibora Gašpara, jenž rezignoval po tlaku veřejnosti, která po Kuciakově vraždě na demonstracích požadovala také výměnu policejního prezidenta. Gašpar se na začátku srpna stal externím poradcem českého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Anonymní oznámení na zástupce iniciativy Za slušné Slovensko, kteří uspořádali shromáždění ve slovenských městech naposledy v pátek, podle listu Denník N obdržel přímo ředitel NAKA Peter Hraško. Toho média označují za blízkého bývalému vedení policie či exministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, jenž po zastřelení reportéra a jeho snoubenky skončil ve funkci ministra. Lučanský již dříve odvolal Hraška z kontrolní skupiny vyšetřovacího týmu Kuciakovy vraždy.

Původně plánované další výslechy představitelů iniciativy Za slušné Slovensko policie zrušila poté, co o případu informovala média.