Perla Marie Antoinetty se vydražila za rekordních 736 milionů korun

Přívěsek s velkou perlou, který kdysi patřil francouzské královně Marii Antoinettě, byl ve středu večer v Ženevě vydražen za 32 milionů dolarů (736 milionů korun). Podle aukční síně Sotheby's jde o rekordní cenu za perlu vydraženou v aukci. Dražba klenotů z majetku parmských Bourbonů vynesla celkem přes 53 milionů švýcarských franků (1,2 miliardy korun).

„Perla královny Marie Antoinetty“, jak se přívěsek s velkou perlou ve tvaru kapky a s diamanty nazývá, patřil k nejočekávanějším ze stovky dražených položek. Odhadovaná cena přívěsku se podobně jako u dalších šperků nabízených v tomto bloku pohybovala mezi jedním a dvěma miliony dolarů. 

Nový majitel za vzácný šperk ovšem zaplatí víc než jen vydraženou cenu. Se všemi poplatky ho bude koupě celkem stát 36 165 000 dolarů, sdělila na svém webu aukční síň.

Video Události
video

Události: Klenoty Marie Antoinetty jdou do dražby

Klenoty, mezi nimiž jsou perlové náhrdelníky, brože nebo diamantové náušnice, měly vesměs pohnuté osudy. Některé z nich Marie Antoinetta v roce 1791 poslala přes Brusel do Vídně v naději, že se brzy setká se svou rakouskou rodinou. Ona i její manžel ale byli o dva roky později popraveni.

Šperky získala jejich jediná přeživší dcera Marie Terezie, která se provdala za Ludvíka Antonína Bourbonského. V majetku bourbonsko-parmské dynastie pak zůstaly dalších dvě stě let.

Královna Marie Antoinetta se pro mnohé stala symbolem nejen královské moci, ale také okázalosti, přepychu a marnivosti. Dcera Marie Terezie milovala plesy, večírky a bohatství. A přímo zbožňovala šperky. „Cena bude diktována hlavně těmi sběrateli, kteří milují nejen šperky z osmnáctého století, ale především Marii Antoinettu,“ předpokládal Frank Everett z aukční síně Sotheby's.