Na západní frontě klid. Macron, Trump, Putin či Mayová si ve Francii připomenou konec války

Na víkendové vzpomínkové akce u příležitosti stého výročí konce první světové války bude v Paříži dohlížet deset tisíc členů bezpečnostních složek, oznámil francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Prezident Emmanuel Macron pozval do metropole nejvyšší představitele zemí, které se války zúčastnily.

O víkendu uplyne sto let od podpisu příměří z Compiègne, které ukončilo boje na západní frontě. Vyvrcholení oslav konce první světové války v Paříži se uskuteční pod patronátem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Desítky státníků z celého světa si tam připomenou podpis příměří na západní frontě a taky památku 17 milionů zabitých vojáků a civilistů. Dorazí mimo jiné americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Českou republiku zastoupí premiér Andrej Babiš (ANO). 

Video Události
video

Události ČT: Macron, Trump, Putin či Mayová si ve Francii připomenou konec války

„Paříž bude hostit 98 zahraničních delegací, 72 šéfů států či vlád, kteří přijedou na oslavy konce první světové války nebo na mírové fórum,“ uvedl francouzský ministr vnitra Castaner. Třídenní mírové fórum začne v neděli.

Už od pátku ale probíhají setkání, pietní vzpomínky i oslavy konce války. Francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek odpoledne setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou, společně se zúčastnili slavnostního setkání ve francouzsko-britském pohřebišti Thiepval. U Thiepvalského památníku položili věnec a navštívili hřbitov.

Na sérii ceremonií připomínajících konec první světové války dorazí už v pátek večer do Paříže také americký prezident Donald Trump. Air Force One přistane na letišti v Paříži - Orly deset minut před osmou hodinou večer.

V sobotu v 9 hodin ráno by měl amerického prezidenta uvítat v Elysejském paláci francouzský protějšek. Státníky budou doprovázet první dámy, Melanie Trumpová a Brigitte Macronová.

Video Zprávy v 16
video

Francouzský prezident a britská premiérka si připomněli konec války

Příjezd amerického prezidenta budí v Paříži velkou pozornost. Francouzské úřady povolily v neděli ve 14 hodin proti příjezdu Donalda Trumpa demonstraci levicových stran, nevládních organizací a dalších aktivistů . Podle odhadů pařížské prefektury se jí zúčastní tisíce lidí.

Největší protest se chystá na náměstí Republiky, kde Pařížané dávají najevou svou nespokojenost nejčastěji.

Trump se na rozdíl od velké většiny hlav států nezúčastní konference o míru, ale měl by se setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. 

V sobotu večer pořádá Emmanul Macron pro osmdesát hlav států večeři v muzeu d'Orsay, jehož okolí bude z bezpečnostních důvodů uzavřeno. Příslušníci bezpečnostních sil podle francouzského ministra vnitra Castanera zajistí jak všechna místa, kde se sejdou státníci, tak místa, kde se očekávají demonstrace.

„Budeme muset zůstat velice bdělí,“ dodal Castaner a zmínil nebezpečí terorismu a hrozbu pocházející od „radikálních hnutí“.

Video Události, komentáře
video

Historik Šedivý o výročí 100 let od konce 1. světové války

V neděli se v Paříži uskuteční největší oslavy: vojenská přehlídka a slavnostní obřad pro nejvyšší představitele zemí, které se války zúčastnily. V neděli také čeká státníky společný oběd v Elysejském paláci. 

Vrcholem vzpomínkových akcí bude ceremoniál u Vítězného oblouku, s projevem Emmanuela Macrona, který začne přesně v jedenáct hodin, tedy ve stejnou dobu, kdy bylo před sto lety vyhlášeno příměří. Ve 13.30 ho čeká zahajovací ceremonie na úvod třídenního Pařížského mírového fóra, následně přednese projev německá kancléřka Angela Merkelová.