Křesťanka Bibiová opustila vězení. Kvůli výhrůžkám ale zůstává v ochranné vazbě

Pákistánská křesťanka zproštěná před týdnem viny z rouhání vůči islámu byla propuštěna z vězení, ale je v ochranné vazbě na bezpečném místě kvůli obavám, že by se mohla stát terčem útoků. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tři bezpečnostní zdroje. Jiná média ve středu uváděla, že Asia Bibiová byla pouze převezena do jiného vězeňského zařízení.

Dcery Asii Bibiové s fotografií své matky
Zdroj: Reuters Autor: Adrees Latif

Bibiová byla před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda.  Tři bezpečnostní zdroje agentuře Reuters ve středu řekly, že Bibiová byla propuštěna z vězení ve městě Multán v provincii Paňdžáb. Matka pěti dětí údajně byla letecky transportována na letiště poblíž pákistánského hlavního města Islámábádu. 

Vzhledem k tomu, že její život je v ohrožení, zůstává v ochranné vazbě, uvedly zdroje pod podmínkou anonymity. Také právní zástupce Bibiové agentuře Reuters telefonicky z Nizozemska potvrdil, že jeho klientka už není ve vězení. „Mohu vám říct jen tolik, že byla propuštěna,“ řekl právník.

Převoz z provincie Paňdžáb do bezpečnějšího zařízení v Islámábádu provázela podle agentury AP přísná bezpečnostní opatření. Silnice vedoucí na letiště střežili vojáci.

Pákistánem otřásly protesty proti propuštění Bibiové 

Rozhodnutí pákistánského nejvyššího soudu z minulé středy vyvolalo v Pákistánu demonstrace radikálních muslimů, kteří požadovali, aby žena byla veřejně oběšena. Demonstranti, kteří kromě popravy Bibiové požadovali i smrt trojice soudců, kteří křesťanku osvobodili, blokovali silnice spojující Islámábád s jinými velkými pákistánskými městy.

Protesty skončily až poté, co pákistánské úřady slíbily, že propuštění Bibiové odloží a nedovolí jí opustit zemi. Vzhledem k této dohodě setrvávala Bibiová podle některých médií navzdory zproštění viny dál ve věznici.

Video Studio 6
video

Pákistánská křesťanka zůstává v ochranné vazbě

Jeden z místních duchovních, který v roce 2009 obvinil Bibiovou z rouhání, se již minulý týden obrátil na nejvyšší soud s žádostí, aby osvobozující verdikt zvrátil. Islamistická strana Tehríke Labajk (TLP), která stála v čele protestů, varovala, že její přívrženci jsou připraveni se do ulic vrátit. 

Itálie před týdnem projevila o rodinu Bibiové zájem

Několik zemí nabídlo Bibiové azyl, mimo jiné Itálie, Francie či Španělsko. Italská vláda tento týden uvedla, že je připravena pomoci najít řešení, které by Bibiové „zajistilo budoucnost“. „Udělám vše, co je v lidských silách, abych této ženě zabezpečil budoucnost,“ napsal na Twitteru italský ministr vnitra Matteo Salvini. Také italské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je připraveno podniknout všechny kroky, o nichž by mohla vláda v této záležitosti rozhodnout.

Italská katolická asociace ACS, která podporuje nejen Bibiovou, ale všechny perzekvované křesťany na světě, oznámila, že se na ni obrátil s prosbou o pomoc Asiin manžel. Ve videonahrávce zveřejněné na stránkách ACS Ašik Masíh prosí italskou vládu o pomoc s odjezdem ze země, protože jejich životní podmínky v Pákistánu jsou čím dál tím těžší.