OSN objevila v Iráku stovky masových hrobů. Jsou v nich ostatky tisíců obětí islamistů

V Iráku na území dříve ovládaném radikály z organizace Islámský stát se našlo více než dvě stě hromadných hrobů s ostatky tisíců těl. Podle zprávy Rady OSN pro lidská práva může být v hrobech pohřbeno šest až dvanáct tisíc obětí islamistů. Jsou mezi nimi i ženy, děti a příslušníci iráckých ozbrojených složek.

Ostatky nalezené v masových hrobech v Iráku
Zdroj: Reuters Autor: Ahmed Jadallah

Podle dřívějších informací Organizace spojených národů zabili teroristé z Islámského státu na území Iráku až 33 tisíc civilistů a dalších 55 tisíc zranili. Islamisté systematicky likvidovali příslušníky náboženských menšin včetně křesťanů a jezídů.

Pracovníci mise OSN pro Irák zatím zdokumentovali existenci 202 masových hrobů, z toho 95 v provincii Ninive, 37 v provincii Kirkúk, 36 v provincii Saláhaddín a 24 v provincii Anbár. Právě tyto oblasti na severu a západě Iráku v roce 2014 bojovníci z IS ovládli. Podle inspektorů se ale ještě nemusí jednat o konečné číslo.

OSN zatím exhumovala přes tisíc těl 

Přesné číslo lidí pohřbených v těchto hrobech se zatím také nepodařilo určit. OSN ale ve své zprávě uvádí, že v nejmenším odkrytém hrobě v Mosulu bylo pohřbeno osm lidí, v tom největším jižně od města nejspíš kolem čtyř tisíc. Z 28 masových hrobů bylo zatím exhumováno 1258 těl.

Oběti teroristů z IS exhumované z masových hrobů v Iráku
Zdroj: Reuters
Autor: Ari Jalal

„Masové hroby zdokumentované v naší zprávě jsou důkazem hrůzné ztráty lidských životů, hlubokého utrpení a strašlivé krutosti,“ uvedl zmocněnec OSN v Iráku Ján Kubiš. „V hrobech se nacházejí ostatky těch, kteří byli bez milosti zabiti kvůli tomu, že se nepodřídili moci a zvrácené ideologii IS, včetně příslušníků etnických a náboženských menšin. Jejich rodiny mají právo vědět, co se jejich milovaným přihodilo,“ dodal. 

OSN vyzvala irácké úřady, aby pomohly s identifikací ostatků, které se mohou stát rovněž důkazy při prošetřování činů spáchaných IS. Ty by se podle mezinárodní organizace měly stíhat jako zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

V roce 2014 se příslušníkům sunnitské radikální skupiny IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně hlavních bašt – iráckého Mosulu a syrské Rakky. Bagdád loni v prosinci ohlásil, že Islámský stát byl definitivně poražen.