Majitel hotelu v Kanadě dostal pokutu za diskriminaci bělošských zaměstnanců

Tribunál pro lidská práva v západokanadské provincii Britská Kolumbie potrestal majitele místního hotelového komplexu za rasovou diskriminaci svých zaměstnanců. Muž své pracovníky nutil odejít kvůli tomu, že jsou běloši, a na uvolněná místa najímal kvůli úspoře Číňany.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Sedm propuštěných zaměstnanců díky verdiktu získalo odškodné celkem 173 tisíc kanadských dolarů (asi tři miliony Kč).

Majitel hotelu Kin Wa Chan koupil komplex v roce 2015 a následujícího roku začal s rekonstrukcí. V srpnu 2016 přinutil zmíněných sedm zaměstnanců odejít, protože chtěl místo nich Číňany, u nichž předpokládal, že ho vyjdou levněji.

Předsedkyně tribunálu Diana Juricevicová chování majitele označila za rasovou diskriminaci a uložila mu zaplatit odškodnění. Zmínila, že Chan opakovaně prohlašoval, že chce bělochy propustit a nahradit Číňany, kteří jsou levnější.

Chan podle ní také jednu z bývalých zaměstnankyň sexuálně obtěžoval, když ji na obchodní cestě do Číny nutil, aby spolu sdíleli hotelový pokoj. Když to žena odmítla, tak jí tvrdil, že v Číně se věci prostě dělají po čínsku. Ani to ji ale názor změnit nepřimělo, takže si nakonec vlastní pokoj vymohla. Chanovo zdůvodnění, že se tím jen snažil ušetřit peníze, tribunál neuznal.