Maďarský nejvyšší soud zprostil obžaloby kameramanku, která podrážela nohy běžencům

Maďarský nejvyšší soud zprostil obžaloby ženu, která v roce 2015 na hranici se Srbskem podrážela nohy běžencům a kopala do nich. O zvratu v mediálně sledovaném případu informovala agentura AFP. Soudy nižší instance Petře Lászlóové přitom v minulosti uložily tříletý podmínečný trest vězení.

Maďarská kameramanka kope do uprchlíků
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Podle maďarského nejvyššího soudu měl být čin kameramanky kvalifikován jako přestupek, nikoliv jako trestný čin. Případ musí být podle rozhodnutí soudu nyní uzavřen, protože už uplynula doba, po kterou mohla být Lászlóová za přestupek potrestána.

Incident se odehrál v září 2015 u pohraniční obce Röszke, kde v utečeneckém táboře končili migranti překračující srbsko-maďarské hranice přes železniční trať a po silnici. Místo leží asi dvě stě kilometrů od Bělehradu a 170 kilometrů od Budapešti.

Lászlóová tehdy podrazila nohy mladíkovi a holčičce, kteří ze shromaždiště utíkali společně se čtyřmi stovkami dalších uprchlíků. Poté kopla do ruky jiného muže, který držel v náručí malé dítě. Ten byl později identifikován jako syrský fotbalový trenér Usáma Abdul Mohsín. Později se odstěhoval do Španělska, kde ho zaměstnala jedna ze sportovních škol.

Usáma Mohsín se svým synem po příjezdu do Španělska
Zdroj: Reuters
Autor: Albert Gea

Lászlóová v té době pracovala pro internetovou televizní stanici N1 TV, blízkou nacionalistické radikální straně Jobbik. Bezprostředně poté, co incident vešel ve známost, televize s Lászlóovou rozvázala pracovní poměr.

Dva soudy nižší instance Lászlóovou shledaly vinou z hrubého narušení veřejného pořádku a uložily jí tříletý podmíněný trest. Nejvyšší soud tyto rozsudky nyní zrušil.