Kiska a šéf sněmovny položili v Bratislavě věnce k soše Štefánika

Položením věnců k soše spoluzakladatele Československa (ČSR) Milana Rastislava Štefánika v Bratislavě si v neděli ráno slovenský prezident Andrej Kiska a šéf parlamentu Andrej Danko připomněli výročí založení ČSR. Oba vedoucí představitelé Slovenska při této příležitosti označili Štefánika za přední osobnost v dějinách země.

Video Slovenský prezident Andrej Kiska k osobě Milana Rastislava Štěfánika
video

Slovenský prezident Andrej Kiska k osobě Milana Rastislava Štěfánika a vzniku Československa

„Bez osoby Milana Rastislava Štefánika by Československo jako takové nepochybně nevzniklo. Jeho podíl na vzniku Československa je obrovský. To, že zorganizoval československé legie, jakoby první československou armádu, dalo legitimitu následným jednáním,“ řekl Kiska.

Hlava slovenského státu zmínila Štefánikovo heslo, že kdo si myslí, že svobodu za ně vybojuje někdo jiný, si ji nezaslouží. „Všichni, kteří chtějí lepší Slovensko a nejsou ochotni přiložit ruku k dílu, si ho tak trochu nezaslouží. Soudím, že to platí i pro Česko. Proto bychom si měli slova zakladatele Československa vzít k srdci a udělat všechno pro to, aby ze Slovenska, ale i z Česka, byly země, na které je každý občan hrdý,“ uvedl Kiska.

„Je velká škoda, že generál Štefánik nás tak brzy opustil. Naše národy ho potřebovaly zejména v těžkých letech. Udělal by pro nás ještě mnoho,“ uvedl předseda parlamentu a nacionalistické Slovenské národní strany Andrej Danko. Ocenil také klidné rozdělení československé federace na konci roku 1992.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také chargé d'affaires českého velvyslanectví v Bratislavě Pavel Sladký i primátor slovenské metropole Ivo Nesrovnal. Kladení věnců se uskutečnilo před cestou Kisky a Danka na oficiální oslavy vzniku ČSR do Prahy, kam při této příležitosti již v sobotu přijel slovenský premiér Peter Pellegrini.

Oficiální oslavy založení společného státu jsou na Slovensku v úterý

Ve slovenské metropoli se odpoledne uskuteční odhalení pamětní desky ke kulatému výročí vzniku ČSR a tradiční shromáždění občanů. Připomínkové akce, jako například výsadba lip, jsou naplánovány i v jiných regionech země.

Oficiální oslavy založení společného státu Čechů a Slováků jsou na Slovensku naplánovány na úterý, kdy si země připomíná výročí přijetí Martinské deklarace, kterou se v roce 1918 slovenští představitelé přihlásili ke vzniku samostatného československého státu. Oslav v Martině na severu země se zúčastní vedoucí politici Česka i Slovenska.

Slovensko si výročí Československa v uplynulých letech oficiálními oslavami nepřipomínalo, 28. říjen v zemi na rozdíl od Česka není státním svátkem. Sté výročí přijetí Martinské deklarace, které připadá na 30. října, si Slovensko připomene státním svátkem v úterý.